ALi és SiS: a licenchelyzet fokozódik
A DigiTimes úgy értesült, hogy a tajvani lapkagyártóknak továbbra sem sikerült megállapodnia az Intellel a 800 MHz-es rendszerbuszt használó Pentium 4 processzorok támogatásához szükséges licencekről. Az Intellel korábban szorosan együttműködő SiS és ALi így csupán jelenleg is hozzáférhető termékeit állítja majd ki a jövő héten megrendezésre kerülő Intel Developer Forum rendezvényen, noha a lap információi szerint már elkészültek az új lapkák mintapéldányaival.
Amint arról beszámoltunk, az Intel átugorja a 667 MHz-es stációt, és helyette az annál gyorsabb, 800 MHz-es rendszerbuszt vezeti be Pentium 4 processzorainál. Az első gyorsabb buszt használó processzor a második negyedévben megjelenő 3,2 GHz-es Pentium 4 lesz. Ennek premierjével egy időben dobja piacra az Intel a kétcsatornás DDR400 memóriavezérlővel rendelkező és a 800 MHz-es rendszerbuszt támogató 865PE, 865G és 867P lapkakészleteket.
Alaplapgyártóktól származó értesülésekre hivatkozva a tajvani lap korábban azt írta, hogy noha az Intel azt ugyan nem kérte a gyártóktól, hogy kizárólag az általa előállított termékeket használják, folyamatosan hangoztatja, hogy jelenleg egyetlen tajvani chipkészletgyártó sem rendelkezik az új technológia licencével.
A tajvani gyártók azonban a licenckérdés megoldásától függetlenül is nehéz helyzetben vannak, hiszen a nem várt specifikáció-módosításnak köszönhetően lépéshátrányba kerültek az Intellel szemben. Amint az ismert, mind a VIA, mind pedig a SiS rohamléptekben rajzolta át Pentium 4 processzorokhoz szánt lapkakészleteinek útitervét, ám várhatóan egyikük sem lesz képes az Intellel egy időben versenyképes megoldásokkal megjelenni.
Tavaly a hivatalos Intel-licenccel rendelkező SiS jelentős részesedés- és forgalomnövekedést ért el a Pentium 4 processzorokhoz szánt lapkakészletek piacán, míg az Intellel pereskedő VIA háttérbe szorult a piacon. A lap forrásai szerint a Pentium 4-es chipkészletek piacán az Intel 60-70 százalékos, míg a SiS 20 százalékos piaci részesedéssel bírt. A fennmaradó 10 százalékon pedig a VIA és az ALi osztozott. Várható azonban, hogy jövőre e problémák miatt az Intel tovább növeli dominanciáját a piacon.