A HP mérnökei egy Itanium-alapú rendszeren is elindították az OpenVMS operációs rendszert
A Hewlett-Packard mérnökei pénteken elindították az OpenVMS operációs rendszert a vállalat egyik Itanium processzoros szerverén. A 25 éve létező szoftver életében ez jelentős mérföldkőnek számít, ugyanis a HP feltett szándéka, hogy pár éven belül az összes nagyvállalati rendszerét Itanium alapokra helyezi át, ezért az OpenVMS operációs rendszert is portolják az Intel Itanium architektúrára
Mark Gorham, a HP OpenVMS-ért felelős részlegének alelnöke elmondta, hogy az eddigi fejlesztési munkálatok mintegy 19 hónapot vettek igénybe. Gorham szerint az OpenVMS portolása jó ütemben halad, így már júniusban megjelenhetnek az első itaniumos OpenVMS fejlesztőeszközök és egy évre rá piacra kerülhetnek az OpenVMS-t futtató Itanium-alapú HP szerverek.
Bár az OpenVMS nem terjedt el széles körben, bizonyos területeken igen népszerű, világszerte számos kórház, tőzsde és telekommunikációs cég használ OpenVMS-t. Amennyiben a HP megszüntetné az operációs rendszert, a cég szinte bizonyosan elvesztené ezeket az ügyfeleket -- véli Dan Kusnetzky, az IDC elemzője.
Az OpenVMS elődjének számító VMS operációs rendszert a Digital Equipment Corporation fejlesztette ki a VAX rendszerekkel együtt. A VMS-t 1977-ben jelentették be és 1978-ban kezdték szállítani a ráépülő gépeket. A VMS-t később portolták a vállalat Alpha processzoraira is. A Digitalt 1998-ban felvásárolta a Compaq, tavaly pedig a Compaqot megvette a HP. "A VAX VMS felhasználóknak annak idején át kellett állniuk az Alpha architektúrára, most pedig az Itaniumra. Ilyenkor a szoftvereket újra kell írni, le kell tesztelni és meg kell vásárolni. Vajon az OpenVMS felhasználók megteszik ezt ismét? Ez a nagy kérdés" -- mondta Kusnetzky.
A HP biztos benne, hogy az OpenVMS Itanium architektúrán is hosszú távú tervezésre ad lehetőséget. Gorham szerint a legnagyobb alkalmazásfejlesztők -- Oracle, CA, BMC, BEA Systems -- mind támogatják az OpenVMS Itanium-alapú változatát, a speciális alkalmazásokat készítő cégek közül pedig több mint 80 százalék elkötelezett az új platform mellett. A HP olyan fejlesztőeszközöket bocsát a szofvercégek rendelkezésére, amelyek segítségével azonos kódbázisból Alpha és Itanium processzoron futó alkalmazások egyaránt készíthetők.
A HP lépése azt jelenti, hogy a vállalat Itanium-alapú szerverei hamarosan OpenVMS, Linux, Windows és HP-UX operációs rendszer futtatására egyaránt alkalmasak lesznek, illetve később képesek lesznek a Non-Stop Kernel futtatására is. 2004-re a HP azt tervezi, hogy megjelennek kínálatában a 2, 4, 8 és 16 Itanium processzort tartalmazó, OpenVMS-t futtató rendszerek. 2004 végén kerülhetnek piacra a 32 és 64 processzoros szerverek, 2005-ben pedig már a 128 processzoros Superdome szervereken is fut majd az OpenVMS -- mondta Gorham.