A legfelsőbb bírósághoz kerülhet az AMD kontra Intel per tárgyalása
[Bloomberg, Dow Jones] Az amerikai legfelsőbb bíróság a szövetségi kormányzat állásfoglalását kérte az AMD és az Intel közötti jogvita folytatásával kapcsolatban. Az AMD azt szeretné elérni, hogy a munkaállomásokat gyártó Intergraph által az Intel ellen indított szabadalomsértési perben összegyűjtött dokumentumokat és bizonyítékokat szolgáltassák ki az Intel ellen trösztellenes vizsgálatot folytató Európai Bizottságnak. Egy fellebbviteli bíróság korábban az AMD igényét jogosnak találta.
Az amerikai legfőbb államügyész várhatóan még a héten dönt arról, hogy az ügy az eredeti mederben folytatódjon-e tovább, vagy a legfelsőbb bíróságnak kell átvennie azt. Tavaly nyáron az AMD-nek igazat adó fellebbviteli bíróság elrendelte az ügy első fokon történő újratárgyalását.
Amint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság még 2000 októberében indított előzetes vizsgálatot az Intel ellen többek között az AMD és a tajvani VIA Technologies beadványa alapján. A Bizottság részben a cég marketingstratégiájának kirekesztő elemeit próbálja feltárni, beleértve ebbe az "Intel Inside" logó használatára feljogosító szabályokat, illetőleg az azzal járó kedvezményeket. A beadvány szerint ugyanis az Intel csupán azokat a számítógépgyártó cégeket részesíti anyagi kedvezményekben, amelyek kizárólag a cég chipjeire épülő PC-ket forgalmaznak, míg a konkurens chipgyártók termékeit is felhasználókat hátrányosan megkülönbözteti. Másrészről az EB-vizsgálat arra is kiterjed, hogy az Intel a riválisainak chipjeit is alkalmazó gyártóktól alapvető tervezési/architekturális információk kiadását tagadta volna meg, illetve korlátozta volna a cég termékeinek elérhetőségét e gyártók számára.
Az AMD 2001-ben kérte a bíróságtól, hogy az adja át az Intergraph-per bizonyítékait az EB-nek, mivel a sunnyvale-i cég véleménye szerint azok hasznosak lehetnek az EB-vizsgálat során is. Az Intel ugyanakkor azt állította, hogy az AMD-nek semmiféle jogalapja nincs arra, hogy e dokumentumok kiadatását kérje, és amennyiben az EU igényt tart ezekre, magának kellene kérnie a bizonyítékokat. A kaliforniai kerületi bíróság első fokon elutasította az AMD igényét, azonban a fellebbviteli bíróság tavaly nyáron jogosnak találta, majd az ügy első fokon történő újratárgyalását rendelte el.
Az ügyben a problémát a peres információk kiszolgáltatását előíró szövetségi törvény értelmezése okozza. A törvény szövege szerint magánszemélyek és vállalatok egyaránt kérvényezhetik bizonyítékok átadását külföldi vagy nemzetközi törvényszékeken folytatott eljárások segítésére. A fellebbviteli bíróság döntése szerint az EB vizsgálata megfelel a törvényben szabott feltételeknek. Az EB ugyanakkor nem kérte be a kérdéses dokumentumokat, és jelezte az amerikai legfelsőbb bíróság felé, hogy nem is tartja szükségesnek azok felhasználását. A testület egyben közölte, hogy az amerikai fellebbviteli bíróság döntése megzavarhatja az EB végrehajtási gyakorlatát.
A legfelsőbb bírósághoz beadott fellebbezésében az Intel hangsúlyozza, hogy a fellebbviteli bíróság igen tágan értelmezte a törvényt, hiszen Európában nem is folyik hivatalos bírósági eljárás a cég ellen. Az amerikai Kereskedelmi Kamara és a Gyáriparosok Országos Szövetsége szintén az Intel érveit támogató dokumentumokat nyújtott be a testülethez, míg az AMD meglátása szerint elhibázott lenne a legfelsőbb bíróság kezébe adni az ügyet, amíg nem született döntés a bizonyítékok kiszolgáltatásáról.