Két korszerű félvezetőgyárat épít a Toshiba
Japán legnagyobb és a világ ötödik legnagyobb félvezetőgyártó vállalata, a Toshiba ma sajtóközleményben jelentette be, hogy az elkövetkező négy év során 350 milliárd jent (2,85 milliárd dollár) költ két korszerű gyár megépítésére. A Japánban létesítendő üzemekben a tervek szerint beágyazott processzorok és flash memóriák készülnek majd.
A Toshiba szóvivője a Reuters kérdésére válaszolva elmondta, hogy egyelőre nem döntöttek arról, bevonnak-e partnereket a jelentős költségű beruházásokba. Elemzők azonban azt valószínűsítik, hogy legalább az egyik gyár építésében partnerre támaszkodik majd a cég. Korábban a Fujitsu jelezte, hogy tárgyalásokat folytat a Toshibával egy beágyazott processzorokat előállító félvezetőgyártó üzem építéséről, de felmerült egy, a Sonyval kötendő együttműködés lehetősége is.
Mindkét tervezett gyár 300 milliméter átmérőjű szilíciumszeleteket használna és havi 25 000 wafer kapacitással rendelkezne. A nagyobb átmérőjű waferek használatával akár 30 százalékkal is csökkenthetőek a gyártási költségek. Az egyik üzem Japán déli részén épül majd fel, ebben beágyazott rendszerek készülnek, míg a másikban NAND flash memóriáit kívánja előállítani a vállalat.
A japán gyártók az utóbbi időben számos jelentős beruházás tervéről számoltak be. Az NEC éppen tegnap jelentette be, hogy a jövő év első félévében hoz döntést arról: épít-e saját 300 mm-es félvezetőgyárat. Az Elpida Memory pedig a múlt hónapban közölte, hogy a közeljövőben 182 millió dollárt költ arra, hogy hiroshimai üzemében megkezdődjön a 300 milliméteres waferek feldolgozása.