A Windows olcsóbb, mint a Linux -- további részletek
[LWN, eWeek, The Register, ZDNet] Mivel szerkesztőségünk
Ez tehát a felmérés végeredménye, amelynek részleteiről, módszertanáról keveset lehet tudni, ugyanis eddig sem a Microsoft, sem az IDC nem hozta nyilvánosságra a felmérés tejles anyagát. Lapértesülések szerint a Microsoft csak azt az alapvető infrastruktúrát határozta meg, amire vonatkozóan a felmérést kérte, és a módszertant teljesen rábízta a piackutató cégre.
Az eredmény nyilvánosságra hozatalának időzítése tökéletes volt, a legnagyobb linuxos cégek vezetői ugyanis a kétnapos bostoni Enterprise Linux Forumon vannak. Tegnap az eWeek arról számolt be, hogy a rendezvény miatt képtelenek voltak elérni a nagyobb cégek vezetőit, így csaknem egy napot késtek az első reakciók.
Mark de Visser, a Red Hat alelnöke -- szintén az eWeeknek -- elmondta, hogy szerinte az eredmények nagyjából jók lehetnek, hasonló felmérést végeztettek ők is tavaly az IDC-vel, amelyben a kereskedelmi UNIX rendszerek és Red Hat Linux TCO-ját hasonlították össze, akkor a Red Hat Linux bizonyul olcsóbbnak.
Visser azonban kiemelte, hogy a Microsoft számára előnyös adatok tavalyi állapotokat tükröznek, a kutatásokat 2001 nyarán végezte az IDC, pedig azóta a Red Hat rengeteget tett ezen a téren (Visser itt valószínűleg a csoportos szerveradminisztrációt lehetővé tévő Red Hat Network szolgáltatásokra gondolt). Az alelnök arra is rámutatott, hogy nem lehet pontosan tudni, hogy milyen linuxos megoldásokat milyen Windows 2000-es termékekkel vetettek össze, és arra, hogy eredményeket megkérdőjelezheti a Microsoft nemrég bevezett új mennyiségi licencelési programja is, amely sokak szerint jelentősen megdrágította a Microsoft szoftvereit.
Több kritika is érte a szoftverek esetében szokatlanul hosszú, öt évre kiterjedő vizsgálati időt, az ilyen felmérésekben általában három évvel szoktak számolni, nyilvánvaló, hogy minél tágabb időintervallumot vizsgálunk, annál kevésbé számítanak beszerzési költségek, így a hosszabb idő a Microsoft termékei számára kedvezőbb. (A felmérésben a beszerzési költségek csupán a TCO 10 százalékát jelentették).
A ZDnet Australia az eset kapcsán arra világít rá, hogy nincs univerzális módszer a TCO kiszámítására, mert az mindig egyedi, testreszabott, és a körülményektől erősen függ. A The Register pedig egy másik, a vállalati Linux rendszerek TCO-ját vizsgáló tanulmányra hivatkozik, amelyet az IBM készíttetett a Robert Frances Grouppal. Az a vizsgálat a Linux rendszerek TCO-ját tünteti fel (és nem csupán 11-22 százalékkal) előnyösebbnek.