Vivendi Universal: aggasztóan csökkennek a CD-eladások Ázsiában
[CDR-Info] Tovább csökkennek a CD-eladások Ázsiában, közölte hétfőn hivatalos közleményében a Universal Music Group. A 2002-es évben további 10-15 százalékos csökkenésre számít a cég, miközben a 2001-es évben már 25 százalákkal kevesebb albumot adtak el az 1,3 milliárd dolláros piacon. A világ első számú kiadóvállalata egyértelműen az egyre növekvő kalózkodást okolja a forgalom csökkenéséért.
A Universal az ázsiai zenepiac mintegy 19 százalékát tudhatja magáénak, a piac további 31 százalékán a Sony Music, EMI, BMG, és a Warner Music osztozik. A globális, 34 milliárd dolláros piacon ezek a cégek 75 százalékot birtokolnak, s itt is megfigyelhető az eladások csökkenése, 2002 első hat hónapjában 7 százalékkal kevesebb CD-t adtak el az egész világon, mint az előző év hasonló időszakában.
Az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA) nemrég egy tanulmányt tett közzé, amely azt látszik alátámasztani, hogy a zeneszámokat interneten keresztül beszerző felhasználók kevesebb lemezt vásárolnak. A szervezet a tanulmányhoz fűzött közleményében közölte: "Azok közül a felhasználók közül, akik az utóbbi hat hónap során a korábbiaknál több zeneszámot töltöttek le a fájlcserélő szolgáltatások segítségével, 41 százalék állította, hogy kevesebb lemezt vásárol, mint hat hónappal korábban, míg mindössze 19 százalék számolt be arról, hogy többet."
Amint az ismert, a RIAA folyamatosan támadja a fájlcserélő szolgáltatások üzemeltetőit és újabban a felhasználókat is. A szervezet erőfeszítéseinek eredményeképpen a korábban ingyenes szolgáltatások fokozatosan alakulnak át kereskedelmi szolgáltatássá. A fájlcserélő szolgáltatások legitimmé válásának rögös útját jól szemlélteti a Napster esete.
Az egykoron szinte kultikus jelentőségű hálózatot a bíróság tavaly tavasszal utasította a zeneszámok szűrésére, azonban miután ez nem volt megfelelően kivitelezhető, az egész szolgáltatást le kellett állítani. A Napster később közölte, hogy legális, fizetős internetes zeneszolgáltatássá alakul, azonban finanszírozási problémák miatt ez egyelőre nem valósult meg.