Drákói ítélet a SiS szabadalombitorlási ügyében
[Dow Jones, HWSW] Drákói határozatot hozott az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (NKB) a tajvani United Microelectronics Corp. (UMC) által a szintén tajvani Silicon Integrated Systems (SiS) ellen indított szabadalombitorlási ügyben. Amennyiben a határozat hatvan nap múlva jogerőre emelkedik, a SiS 2017-ig (sic!) nem importálhatja a kifogásolt termékeket az Egyesült Államokba.
Az NKB hétfőn kimondta, hogy a SiS megsértette a UMC egy -- közelebbről nem meghatározott, félvezetőipari gyártástechnológiával kapcsolatos -- szabadalmát. Utóbbi 29 rendbeli szabadalombitorlással vádolta a SiS-t. Idén május 7-én az NKB előzetes határozatában még elutasította a vádakat, azonban most meghozott döntésében egy pontban igazat adott a UMC-nek.
Az NKB határozata értelmében a szabadalomsértő termékek, így a SiS által gyártott lapkakészletek, grafikus processzorok, illetőleg az ezeket használó alaplapok és videokártyák -- a határozathozatalt követő hatvannapos felülvizsgálati időszakot követően -- nem forgalmazhatók az Egyesült Államok területén. A felülvizsgálati időszakban pedig kizárólag oly módon, hogy az érintett lapkakészletek és grafikus processzorok értékének 100, míg az azokra épülő termékek értékének 39 százalékát a vámhivatalnak meg kell fizetni. Amennyiben a hatvan nap leteltével jogerőre emelkedik a határozat, az érintett termékek 2017-ig ki lesznek tiltva az országból.
A SiS a döntés kapcsán kiadott sajtóközleményében közölte, hogy noha részben vitatja a határozatot, kidolgozott egy újfajta, a UMC szabadalmaiba nem ütköző gyártástechnológiát, és az Egyesült Államokba már kizárólag az így előállított termékeket szállítja. Így a vállalat szerint az amerikai importot és termékellátást nem befolyásolja a döntés.
A UMC-nek a kaliforniai kerületi bíróságon egy független szabadalombitorlási ügye is folyamatban van . E perben a vállalat kártérítést követel a SiS-től.