A British Telecom hiába remél jogdíjat a hyperlinkek után
[ZDNet] A brit távközlési óriás British Telecom elvesztette az amerikai internetszolgáltató Prodigy Communications ellen indított precedensértékű pert, melynek célja az volt, hogy a cég felmérje: milyen eséllyel kérhetne licencdíjat az internetezők milliói által nap mint nap lekattintott hyperlinkek, weboldalakba ágyazott hivatkozások után egy közel harminc éve bejegyzett szabadalom alapján.
Amint arról korábban beszámoltunk, Colleen McMahonnak, az ügyben eljáró szövetségi bírónőnek a per kezdetétől fogva kétségei voltak azzal kapcsolatban, hogy egy 1976-ban, azaz a világháló megszületése előtt több mint egy évtizeddel benyújtott szabadalmi kérelem alkalmazható-e a modern számítógépekre. Akkor a bírónő úgy látta, hogy egy 1976-ban és egy 2002-ben használatos számítógép körülbelül annyira hasonlítható össze, mint egy masztodon és egy szuperszonikus repülőgép. S mint mondta, a találmány már akkor elavult volt, amikor 1989-ben végül bejegyezték. Ugyanakkor a BT jogi képviselője szerint a szabadalom tartalmazza a hyperlinkes hivatkozás lényegét.
A múlt héten azonban a bírónő megszüntette az eljárást, és kimondta: a Prodigy nem sérti a BT szabadalmait. A döntés megkönnyebbülést jelenthet számos internetszolgáltató és áttételesen minden felhasználó számára, hiszen a BT úgy kalkulált, hogy amennyiben megnyeri a pert, licencdíjat követel a hyperlinkek használatáért. Bizonyos, hogy ezeket a szolgáltatók legalább részben az ügyfelekre hárították volna.
A BT még 2000 júniusában keresett meg tizenhat szolgáltatót, köztük a Prodigyt és az AOL-t azzal a felszólítással, hogy vásárolják meg a hyperlinkek használatának jogát. Később, miután a vállalatok egyöntetűen visszautasították az ajánlatot, a cég próbapert indított a Prodigy ellen. A BT megfellebbezte a számára kedvezőtlen ítéletet.