A Toshiba árulja 0,13 mikronos gyártókapacitását
[EE Times] Minthogy számos cégnek komoly problémákat okoz a tajvani szerződéses félvezetőgyártó cégek kiforratlan 0,13 mikronos gyártástechnológiája, a japán Toshiba úgy gondolta, nem szalasztja el az így előállt lehetőséget. A cég tegnap jelentette be, hogy szerződéses formában a gyárakkal nem rendelkező vállalatok számára elérhetővé teszi 0,13 mikronos, rézalapú gyártókapacitásának egy részét.
A Toshiba a technológiát részben saját MIPS alapú TX sorozatú, valamint MeP mikroprocesszorainak gyártásához használja, de a gyártósorok kihasználtságának növelése érdekében vásárlókat keres a fölös kapacitásra. Amint azt Csutomu Koyanagi technológiai igazgató elmondta: "A vásárlók nem feltétlenül elégedettek a jelenlegi szerződéses félvezetőgyárak 0,13 mikronos technológiájával. Ezért 0,13 mikronos, dual damascene rézalapú technológiánkat mások számára is elérhetővé tesszük."
Transmeta TM5800: nehéz szülés volt
Amint az ismert, a tajvani gyártók kiforratlan 130 nanométeres gyártástechnológiája miatt számos vállalat jelentős bevételektől esett és esik el, minthogy termékeit nem tudja időben piacra dobni. Az alacsony fogyasztású Crusoe processzorokat tervező Transmeta a jelenség egyik legismertebb szenvedő alanya. A cég processzorait előállító tajvani TSMC üzemeiben ugyanis hosszú időn át problémák voltak a 0,13 mikronos csíkszélességet igénylő TM5800 gyártásával, ami miatt a cég igen komoly bevételektől esett el. De hasonló okokból késik a gyorsabb VIA C3 processzorok vagy újabban az NVIDIA új grafikus chipjének megjelenése is.
A Toshiba rézalapú technológiája azonban valóban kiforrottnak mondható. Masakazu Kakumu, a Toshiba Semiconductor igazgatója kiemelte, hogy a technológia kihozatala (yield) messze felülmúlja a szerződéses gyártók mutatóit, és a Toshiba 0,18 mikronos technológiájáéval összemérhető. Emellett a Toshiba problémamentesen képes DRAM-ot és analóg blokkokat is integrálni a magra.
A Toshiba tervei szerint a cég ohitai gyárában még az év vége előtt megkezdődik a Sonyval közösen kifejlesztett 90 nanométeres gyártástechnológia bevezetése is.