Cray szuperszámítógép AMD Opteron processzorokkal?
A The Wall Street Journal tegnapi, az Intel Itanium 2 processzorának várható piaci fogadtatásáról szóló hírében említést tett az Intel processzorpiaci dominanciáját több mint harminc éve megtörni igyekvő Advanced Micro Devices következő generációs mikroprocesszoráról, a szerverekbe és munkaállomásokba szánt Opteronról. Don Clark, a lap újságírója a terjedelmes piaci elemzést egy meglepő értesülés említésével zárta.
Mint írta, az ügylethez közelálló források szerint a szuperszámítógépek telepítésében élenjáró Cray várhatóan az AMD Opteron processzorait használja majd fel a Sandia National Laboratory számára készítendő rendszerben. Amint az ismert, a Sandia a Lockheed Martin tulajdonában lévő Sandia Corporation által üzemeltetett tudományos laboratórium, amely az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának nukleáris biztonságért felelős osztálya számára végez kutatásokat. A Sandia laboratóriumában készülnek az USA nukleáris fegyvereinek alkatrésztervei, illetve állami megrendelésre itt végeznek számos energiaügyi és környezetvédelmi kutatást.
Négy Opteron processzoros számítógép a Computexen (Fotó: The Inquirer)
A Sandia alig egy hónapja jelentette be, hogy tárgyalásokat folytat a Crayjel egy szuperszámítógép megépítéséről. A tárgyalások kapcsán részletek nem kerültek felszínre, csupán annyi ismert, hogy a Sandia egy Red Storm nevű számítógép építésére kérte fel a Crayt, és a beruházás várható értéke eléri a 90 millió dollárt. A tárgyalások részleteinek nyilvánosságra hozatalát a Sandia július közepére ígérte. A Red Storm üzembe állítása 2004-ben esedékes.
Sem a Cray, sem a Sandia, sem pedig az AMD illetékesei nem kívánták kommentálni az értesüléseket. Az AMD szerverekért és munkaállomásokért felelős marketingigazgatója az Itanium 2 megjelenése kapcsán csupán annyit mondott el, hogy cége számításai szerint 2004 végére 40 millió Hammer processzor leszállítása nem irreális célkitűzés.
Amint arról beszámoltunk, az AMD Hammer integrált DDR memóriavezérlőt tartalmaz, a cég által kifejlesztett HyperTransport pont-pont technológiát kihasználva kommunikál az alaplapi vezérlőchipekkel és a többi processzorral, valamint 0,13 mikronos silicon-on-insulator (SOI) gyártástechnológiával készül a cég drezdai Fab 30-as gyárában.
A Hammer első változata, az asztali számítógépekbe szánt nyolcadik generációs Athlon (korábban ClawHammer) processzor várhatóan ez év negyedik negyedévében jelenik meg 3400+ (2 GHz) modellszámozással. Az AMD útiterve szerint még 2003 első negyedévében követi ezt a 4000+ jelölésű változat, míg a többprocesszoros szerverekbe szánt Opteron (korábban SledgeHammer) megjelenése a jövő év első félévében esedékes.
Az AMD hivatalos sajtóanyagai szerint a K8 az Athlonhoz képest 20-25%-ot profitál az integrált memóriavezérlő alkalmazásából, míg további 5%-ot az architekturális fejlesztésekből.