AMD Hammer: nem lesz multithreading, de elképzelhető két processzor egy chipen
A japán PC Watch oldalain megjelent, az AMD nyolcadik generációs processzorairól szóló írásban néhány izgalmas újdonság is olvasható. Egyebek mellett szóba kerül az a kihívás, melyet a K8-család integrált memóriavezérlője jelent az UMA (Unified Memory Architecture) integrált videovezérlők tervezői számára. Ugyanis minthogy a chipsetbe integrált grafikus processzor memóriakérelmei a CPU vezérlőjén keresztül haladnak, drasztikus teljesítménycsökkenésre lehet számítani a grafikus teljesítményben. E probléma megkerülésére feltehetően az első integrált megoldások saját frame bufferrel rendelkeznek majd.
A cikkben említés történik a többszálú végrehajtást támogató eljárásokról is. Amint az ismert, a jövő évben piacra kerülő Prescott magos Pentium 4 processzorban jelenik meg az asztali processzorok között először az Intel Hyper-Threading technológiája. Ez nem más, mint a szimultán többszálú (SMT) végrehajtás egyik implementációja, amelynek lényege, hogy két architekturális állapotot alakítottak ki a processzormagban egyes erőforrások (pl. regiszterek) számának megduplázásával, aminek köszönhetően a CPU két logikai processzornak látszik az operációs rendszer felé. Így az két független szálat, folyamatot képes futtatni egy időben, igaz, ezek versengenek a változatlan számú végrehajtó egységekért. Az Intel szerint csupán e technológia alkalmazásával 30%-os teljesítménynövekedés érhető el optimalizált alkalmazások futtatása során.
Egy CMP implementáció, a HP PA-8800 vázlatos rajza
Az AMD azonban nem tervezi hasonló SMT megoldás implementálását a cég nyolcadik generációs processzorainak esetében. Dirk Meyer, az AMD Computation Products Group alelnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy ugyan a különféle többszálú végrehajtást támogató technológiák igen ígéretesek, egyelőre a konkrét megvalósítások nem igazolták a tudományos publikációkban közölt szimulációk eredményeit. A cég hosszú távon azonban nem zárja ki valamiféle SMT implementáció használatát.
A gyártástechnológia fejlődésével annál valószínűbb, hogy a többprocesszoros szerverekbe szánt Opteron (korábban SledgeHammer) processzoroknak lesz CMP (on-chip multiprocessor) változata. Minthogy azonban két processzormag egyetlen lapkára történő integrálása jelentősen megnöveli a tranzisztorszámot (Jerry Sanders korábban azt mondta, hogy a jelenlegi Opteron 100 millió tranzisztorból épül fel), hatékonyan ilyen magméretű processzort leghamarabb 90 vagy 65 nanométeres csíkszélességgel lehet majd előállítani.