Négy Opteron processzort tartalmazó rendszert mutat be a Computex kiállításon az AMD
Az AMD bejelentette, hogy a június eleji Computex kiállításon bemutat egy négy Opteron processzorból álló rendszert. Ez lesz az első eset, hogy a világ második legnagyobb processzortgyártója négyprocesszoros rendszerrel áll a nyilvánosság elé. Azonban hogy a chipek pontosan mekkora teljesítményre képesek, azt a vállalat képviselői senkinek sem árulták el.
Az AMD tajvani PR irodája által küldött meghívóban állítólag a következő olvasható: "A bemutatott alkalmazások nem igényelnek nagy teljesítményt és a processzorok sebességére vonatkozó kérdéseket nem fogjuk jó néven venni".
A vállalat hongkong-i részlegének szóvivője megerősítette, hogy az AMD egy négyprocesszoros rendszer bemutatását tervezi, azonban cáfolta, hogy a chipek kis teljesítményűek lennének. "Ez tévedés" -- monda Carol Mui. "Ez egy nyolcadik generációs processzor. Hogy lehetne kis teljesítményű? Egy nagy teljesítményű rendszert mutatunk be" -- tette hozzá
A bemutatóhoz használt processzorok specifikációival vagy órajelével kapcsolatos kérdésekre Mui nem válaszolt, mondván, a vállalat június 3-ra tervezett demonstráció során pontos részletekkel szolgál majd. Az AMD a jövő év első felében tervezi piacra dobni 64 bites Opteron processzorát, amely a tervek szerint eleinte 2 GHz körüli órajelen működik majd.
A Computexre tervezett bemutató lesz az első, ahol négyprocesszoros Opteron rendszert mutat be az AMD. A cég áprilisban már bemutatta kétprocesszoros számítógépét, amely egy 64 bites Windows operációs rendszer előzetes változatát futtatta. Az AMD ígérete szerint az Opteron a jövő év első felében kerül piacra és nyolcprocesszoros rendszerekben is megtalálható lesz.
Mui továbbá elmondta, hogy a Computexen egy Opteronhoz szánt alaplap bejelentése is várható. A vállalat már korábban közzétette az Opteron chipekhez szánt AMD-8000 alaplapi lapkakészlet specifikációit. Az AMD-8000 összesen három chipből áll, az AMD-8111 I/O chipből, az AMD-8131 PCI-X vezérlőből és az AMD-8151 AGP8X kontrollerből. A chipek HyperTransport protokollon kommunikálnak egymással.
Az AMD-n kívül a nagy tajvani gyártók (ALi, SiS, VIA) és az NVIDIA is terveznek chipkészletet az AMD x86-64 processzoraihoz.