Újabb szabadalomsértési perek követhetik az új Pentium 4 processzorok megjelenését
Az ExtremeTech értesülései szerint az Intel által ma piacra dobott i850E alaplapi chipkészlet megjelenése újabb szabadalomsértési perek sorozatát indíthatja el. A cég szóvivője szerint ugyanis még a korábbi Pentium 4-licenccel rendelkező chipgyártók sem rendelkeznek az 533 MHz-es rendszerbuszt támogató technológia felhasználáshoz szükséges licencekkel.
Amint arról hírt adtunk, ma a Santa Clara-i chipóriás a világ jelenleg leggyorsabb x86-os mikroprocesszora, a 2,53 GHz-en működő Pentium 4 mellett bejelentette i850E (korábban Tehama-E néven ismert) lapkakészletét, amely elődjétől, az i850-től annyiban különbözik, hogy hivatalosan is támogatja az 533 MHz-es rendszerbuszt és az azt igénylő processzorokat. Ugyanakkor a rivális VIA és SiS már hosszú ideje forgalmaz olyan chipkészleteket, melyek nem hivatalosan támogatják az 533 MHz-es FSB-t használó Pentium 4 processzorokat.
Az Intel szóvivője elmondta, hogy mindazon gyártók, amelyek támogatni kívánják az új Pentium 4 processzorokat, csak új Intel-licenc megszerzése esetén tehetik ezt, még abban az esetben is, ha már rendelkeznek a 400 MHz-es Pentium 4-busz licencével. Akik a hivatalos utat megkerülve dobnak piacra ilyen termékeket, számolniuk kell a jogi következményekkel.
Amint arról korábban beszámoltunk, a tajvani Silicon Integrated Systems (SiS) a hónap elején szerezte meg az 533 MHz-es Pentium 4 támogatásához szükséges licenceket. Az Intellel már hosszú ideje perben álló VIA természetesen nem érzi szükségét az új licencek megvásárlásának sem, hiszen -- mint állítják a cég képviselői -- az S3 felvásárlásával a VIA-ra is kiterjedt az a keresztlicenc-megállapodás, melyet még az S3 és az Intel kötött évekkel ezelőtt. Így a cég által már jelenleg is forgalmazott P4X266A és P4X333, valamint a hamarosan megjelenő P4X600 lapkakészletek mind támogatják az új Pentium 4 processzorokat is.
A kanadai ATI Technologies, mely hamarosan forgalmazza IGP 330/340 chipkészletét, úgy véli, egy korábbi keresztlicenc-megállapodásnak köszönhetően a cég minden szükséges Pentium 4-licencet birtokol, és ezért az új technológiák megjelenése semmiféle kötelezettséget nem ró a cégre.
A tajvani Acer Laboratories Inc. (ALi), illetve az NVIDIA szintén nem rendelkeznek a szükséges licencekkel, ám e cégek közül egyik sem kíván Pentium 4 processzorokat támogató lapkakészleteket megjelentetni a közeli jövőben.