Brit tudósok SGI szuperszámítógép segítségével fejtették meg a háromezer éves múmia titkait
A londoni British Museum kutatói egy SGI Reality Center készülék segítségével elkészítették egy háromezer éves egyiptomi múmia virtuális képét. Az SGI Reality Center segítségével lehetőség adódik a tomográf által készített képből egy háromdimenziós modell elkészítésére.
A Nesperennub nevű háromezer éves múmia 1899 óta "lakik" a British Museumban. A tudóscsoport és az SGI berendezés által elkészített képen a komplett csontvázon kívül számos tárgyat fedeztek fel a múmia testén. A legérdekesebb a múmia fejére húzott cserépedény, ez az eddig még sosem látott tárgy szakértők szerint számos nem tisztázott kérdést vet fel az ókori egyiptomiak temetkezési rítusaival kapcsolatban.
A mumifikációs technikák miatt a konzervált testek nem távolíthatóak el rendkívül sérülékeny, papiruszból készült szarkofágjukból. Az SGI Reality Center segítségével a tudósok úgy készíthették el Nesperennub modelljét, hogy a múmia burkolatát érintetlenül hagyták. A SGI berendezés a londoni Nemzeti Neurológiai és Agysebészeti Kórházban készült tomográf-felvételek alapján generálta le a múmia modelljét.
A kutatás következő fázisaiban a tudósok megpróbálják megfejteni, milyen tárgyak vannak a múmia testéhez rögzítve a burkolaton belül, majd meghatározásra kerül, hány éves volt Nesperennub a halálakor. Ezután a tudósok megpróbálják reprodukálni Nesperennub arcát is.
Nesperennub a kutatók szerint az ókori Thébában élt és papként tevékenykedett. A Nílus nyugati partján temették el becslések szerint i.e. 800-ban. Szarkofágját Napóleon hadserege találta meg és hozta Európába.