Kínában bevezetésre készen áll a harmadik generációs TD-SCDMA mobiltelefon-rendszer
[AsiaBizTech] A Siemens és a Kínai Telekommunikációs Technológiai Akadémia (CATT) által kifejlesztett harmadik generációs technológiát, a TD-SCDMA-t (Time Division Synchronous Code Division Multiple Access) világszerte elfogadják a szabványügyi testületek. 2002-ben a rendszer kommerciális bevezetésre készen áll majd Kínában.
A rendszer egyik előnye, hogy a frekvenciakihasználási hatékonyság nagyobb a többi 3G technológiához képest, ami azt jelenti, hogy adott frekvencia-erőforrásokból több felhasználót lehet támogatni. Ez különösen az olyan piacokon fontos, mint Kína, ahol viszonylag korlátozott a rendelkezésre álló frekvenciatartomány, ugyanakkor rendkívül nagy a felhasználók száma.
Mint az első Kínában kifejlesztett nemzetközi távközlési szabvány, a TD-SCDMA jelentős fejlesztési lehetőségeket fog nyújtani a távközlési berendezéseket gyátyó kínai cégeknek. Ha a TD-SCDMA széles körben elterjed a nemzetközi mobiltelefonszolgáltatók körében, akkor a berendezéseket várhatóan Kínából kell majd importálniuk.
Kínában másik két CDMA technológia fog versenyezni a TD-SCDMA-val: az európai fejlesztésű szélessávú CDMA (wideband CDMA, W-CDMA) és az Amerikában népszerű CDMA 2000.
A kínai kormányzat továbbra is alaposan tanulmányozza a 3G fejlődési trendjeit de még nem döntött arról, hogy melyiket fogják alkalmazni. "Biztos vagyok abban, hogy Kína kétségtelenül a Kínában fejlesztett technológia mellett fog dönteni" -- mondta Peter Berger, a Siemens China alelnöke.
Több kínai távközlési cég (pl. a Nationwide, a China Mobile és a China Unicom) szintén erős érdeklődést tanúsít a technológia iránt, de egyelőre egyik sem adott világos jelzést azzal kapcsolatban, hogy a TD-SCDMA-t kívánják bevezetni.