Robbanó szilícium, avagy az önmegsemmisítő chipek
A robbanó szilícium Fotó: ABCNews |
A robbanó szilícium felfedezése egy véltetlen balesetnek köszönhető. A San Diego-i (Kalifornia) egyetem kutatói éppen rendkívül érzékeny mágneses szenzorok kifejlesztésén dolgoztak. E vizsgálatok során szilíciumlapkákra gadolíniumnitrát fedőréteget vontak. Ám amikor az egyik kutató egy gyémánthegyű eszközzel megsértette az így előállított chip felszínét, az se szó, se beszéd felrobbant.
Michael Sailor, a kutatást vezető kémikus elmondta, hogy a gadolíniumnitrát számos tekintetben hasonlóan viselkedik, mint a puskapor előállításánál használt káliumnitrát. Így állt és állítható elő a szilíciumos puskapor, melynek energiája megegyezik a hagyományos puskaporéval. Sailor szerint ennek előállítása könnyedén megoldható a jelenlegi félvezetőipari gyártástechnológiával, s így számos új lehetőség nyílik meg a gyártók előtt.
Ezek egyike a magát megsemmisíteni képes chip. Sailor úgy véli, hogy ilyeneket könnyedén lehet gyártani, hiszen elegendő a hagyományos szilíciumchipek egy részét ilyen technológiával előállítani. Amennyiben a chip illetéktelen kezekbe kerülne, elegendő egy elektromos impulzus, és a chip már meg is semmisült. E termékeket kiválóan tudná hasznosítani a hadiipar vagy a titkosszolgálat.
De a robbanó szilíciumnak egyéb felhasználása is elképzelhető, többek között -- amennyiben sikerülne kontrollálni a robbanás erejét -- rendkívül apró eszközök mozgásának irányítására is alkalmas lehet.