Peking a kínai szoftvercégek termékeit választotta a Microsoft ajánlata helyett
[The Register] A Gartner piackutató a Microsoft és az egyéb nem kínai cégek számára roppant kellemetlen fejleményekre hívta fel a figyelmet. December 28-án Peking városának kormányzata hat kínai szoftvercéggel kötött szerződést, a hetedik, visszautasított pályázó a Microsoft volt. A hat cég -- köztük van az egyik legjobb kínai Linux-disztribúciót fejlesztő vállalat, a Red Flag Software is -- operációs rendszereket, irodai szoftvereket fog szállítani a városnak.
A pekingi döntés a The Register szerint kiemelten fontos, hiszen egy egész trendet jelezhet. Peking az "üresen" vásárolt számítógépeihez való szoftverek vásárlásával jó útra tér, és ezt Kína egyéb állami szerveinek is ildomos lenne megtennie, miután az ország két hónapja belépett a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO). A nyugati IT-cégek keményen lobbiztak Kína beléptetéséért (azt persze túlzás lenne állítani, hogy csak miattuk léphetett be az ország 15 év várakozás után), abban a reményben, hogy megnyílik előttük a kontinensnyi ország hatalmas piaca. A Microsoft egyébként e piac jelentős részén már szerepel, a bökkenő csak az, hogy ez a jelenlét szinte kizárólag az illegális szoftvereknek köszönhetően olyan erőteljes.
Peking lépése azt engedi sejtetni, hogy Kína a szellemi tulajdonnal (pl. a szoftverek) kapcsolatos eddigi laza gyakorlatát -- amelynek a WTO-tagság minden bizonnyal véget fog vetni -- úgy szeretné rendbe tenni, hogy közben helyi vállalatokat, szoftvercégeket támogat megrendeléseivel.