A VIA totális győzelmet aratott az Intel felett
[Email] ...az AMD Athlon és Duron processzorokhoz szánt VIA alaplapi chipkészleteket érintő szabadalomsértési perben -- hirdeti fennen, akár egy bulvárlap szalagcíme, a tajvani VIA Technologies által ma kiadott sajtóközlemény. A kissé militáns hangnemű közlésre kiadott anyag szerint az Intel által 2000 júliusában indított perben, miután a felperes visszavonta utolsó vádpontját is, nem lesznek további meghallgatások, és így minden vádpontban a VIA álláspontja kerekedett felül.
Amint arról korábban beszámoltunk, a nyilvánvalóan kizárólag a konkurens Advanced Micro Devices helyzetét megnehezíteni kívánó Intel-beadvány azt állította, hogy a VIA az említett lapkakészletek forgalomba hozatalával négy Intel-szabadalmat is megsértett. Idén júliusban azonban az Intel visszavonta az egyik szabadalommal kapcsolatos keresetét. A három fennmaradó szabadalom ügyének tárgyalását a észak-kaliforniai kerületi bíróság 2002 januárjára tűzte ki. Időközben azonban november 20-án, majd december 4-én az ügyet vizsgáló bíró további egy-egy vitatott szabadalom (előbb az AGP 2.0 specifikáció, majd az annak részét képező fast write funkció) ügyében adott igazat a VIA-nak.
A bíróság a tegnapi napra tűzte ki a VIA indítványának meghallgatását a fennmaradó egyetlen szabvánnyal kapcsolatban. Azonban az Intel december 11-én ez utolsó vádpontot is visszavonta, és így véget ért a több mint egy éve húzódó K7 chipkészlet per a két cég között. Ennek eredményeképpen a VIA-nak nem kell licencdíjat fizetnie az Intelnek a kérdéses lapkakészletek után, továbbá e termékek forgalmazását az elvetett vádpontok alapján már a jövőben sem tilthatja meg bírói végzés.
Wen-Csi Csen, a VIA elnök-vezérigazgatója a következőképpen kommentálta a kedvező hírt: "Elégedettebbek nem is lehetnénk az eredménnyel. Kezdettől fogva meg voltunk győződve arról, hogy az általunk gyártott, AMD K7 processzorokat támogató chipkészletek elleni Intel-vádakat kizárólag piaci érdekek és nem valós jogi sérelmek motiválták. Mind a bírói határozatok, mind pedig az Intel visszavonulása ezt látszik alátámasztani. Mérnökeink és ügyvédeink is kiváló munkát végezték annak érdekében, hogy szabadon folytathassuk a K7 processzorokat támogató chipkészletek jövedelmező forgalmazását."
Az Intel néhány órával később kiadott lakonikus sajtóanyagában némileg eltérően értékeli az eseményeket. Mint írják, a cég az ügyben megállapodásra jutott a VIA-val, ami annak révén vált lehetővé, hogy az utóbbi újratervezte vitatott termékeit, melyek így már nem sértik az Intel szabadalmait.
A jelenlegi győzelem vagy megállapodás természetesen nincs hatással a VIA P4X266 chipkészletével és C3 mikroprocesszorával kapcsolatos jelenleg is folyó szabadalomsértési perekre. Ugyanakkor Wen-Csi Csen azt reméli, hogy a Pentium 4-gyel kapcsolatos nézeteltéréseket gyorsabban lehet majd rendezni, mint a most lezárt pert. "A versenynek a piacon és nem a bíróságon van a helye" -- tette hozzá.