Motz szövetségi bíró megkérdőjelezi a Microsoft elleni trösztellenes magánperek megállapodás-tervezetét
[Bloomberg, CNET, Reuters] J. Frederick Motz szövetségi bíró áttanulmányozta a Microsoft elleni trösztellenes magánperek megállapodás-tervezetét és úgy találta, hogy a Microsoft által javasolt megoldás előnyére válhatna a szoftvergyártó óriásnak az Apple-lel szemben, ti. Windows operációs rendszerrel és más szoftverekkel felszerelt, rendbe hozott számítógépek öntenék el a megcélzott iskolákat. Motz szerint ha strukturális részrehajlás van a megoldásban, akkor bármilyen jó legyen is a szándék, azt fenntartással és óvatosan kell fogadni. A kérdés megértéséhez fontos tudni azt, hogy az oktatási piacon az USA-ban az első helyen áll az Apple -- az USA-ban a mai napig is a kisebb gyerekeknek a családok többsége Mac-et vásárol, mert azon sokkal jobban meg lehet szerettetni a számítástechnikát, mint a Wintel gépekkel.
Amint arról már beszámoltunk, két héttel ezelőtt a Microsoft egy megállapodás-tervezettel rukkolt elő abban a perben, melyet több mint 100 felperes kezdeményezett azzal vádolva a redmondi céget, hogy visszaélt piaci hatalmával és számítógépvásárlók millióinak szabott monopolárakat. A javasolt megállapodásban a Microsoft azt vállalta, hogy öt éven keresztül kb. 900 millió dollár értékű szoftverrel támogatná a legszegényebb egyesült államokbeli iskolákat.
A szoftveróriás felelne azért is, hogy rendelkezésre álljon 200 ezer rendbe hozott asztali és laptop számítógép ezen időszakban, valamint 90 millió dollárt költene a tanárok továbbképzésére és 38 milliót technikai támogatásra. A cég továbbá akár 250 millió dollárt fordítana egy olyan független alapítvány létrehozására, amely a projekt célkitűzéseinek eléréséért felel.
A magánperek legtöbb ügyvédje egyetért a Microsoft javaslatával. Egyes ügyvédek azonban úgy vélik, hogy a javaslat csak a töredéke annak, amivel a Microsoft tartozik azért, hogy visszaélt monopolhatalmával a PC-s operációs rendszerek piacán, ill. hogy sok millió ember fizetett jelentősen többet a felhasznált szoftverekért.
A kritikusok azt is felemlegetik, hogy a megállapodás révén a Microsoft jelentős tért nyerhetne az oktatási piacon, ami eddig hagyományosan az Apple erőssége volt. Motz úgy fogalmazott, hogy "sokkal egyszerűbb lenne az a megoldás, ha a Microsoft átadná az 1 milliárd $-t a független alapítványnak és arra bízná a pénz legcélszerűbb elköltését". Az Apple egyébként érthető okokból pontosan ezen a véleményen van.
Tom Burt, a Microsoft ügyvédje ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a szoftvergyártó óriás a javasolt megállapodással sokkal több iskolának tud segíteni, sokkal olcsóbban szétosztva a szoftvereket -- a nyílt piacon vásárolva sokkal kevesebb iskola vásárolhatna programokat. Burt azzal vádolja az Apple-t, hogy az igyekszik megszerezni a Microsoft megállapodásból származó pénzt és Apple termékekre költené azt. "A Microsoft véleménye szerint ez a megállapodás maximalizálja az ügylet értékét" -- jelentette ki Burt.