Az Internet segítségével találták meg a jelenleg ismert legnagyobb prímszámot
[BBC] A George Woltman által 1996-ban elindított kezdeményezés, a Gimps (Great Internet Mersenne Prime Search) azt a célt tűzte ki maga elé, hogy egy peer-to-peer program keretében (azaz az Internetre csatlakozó résztvevők számítógépeinek összekapcsolásával) a legnagyobb Mersenne-prímeket fedezzék fel. A projekt rendkívül sikeresnek mondható, hiszen indulása óta az öt legnagyobb ismert Mersenne-prímmel gazdagította a tudományt. A Gimps ma éppen a legújabb, 39. Mersenne-prím megtalálásáról számolt be.
Az új világrekorder szám a 213.466.917-1, mely 4.053.946 számjegyből áll, és közel három hétbe telne kézzel leírni. A felfedezője pedig egy húszéves kanadai fiatal, aki 800 MHz-es AMD Athlon processzoros számítógépével 45 napja csatlakozott a kezdeményezéshez, míg a Gimp projektnek 13000 évnyi számítási időre volt szüksége e legújabb világcsúcs Mersenne-prím kiszámításához. Az eredmény verifikálása egy 667 MHz-es Alpha processzorral szerelt munkaállomáson három hetet vett igénybe.
A prímszámok egyrészt a számelmélet szempontjából fontosak, másrészt pedig szerepük lehet új titkosítási algoritmusok kifejlesztésében. 2000-ben 50.000 dollár ütötte annak a Gimps-tagnak a markát, aki volt olyan szerencsés, hogy az ő számítógépe talált rá az első egymillió számból álló Mersenne-prímre. Jelen pillanatban pedig 100.000 dollár vár arra, aki felfedezi az első tízmillió számjegyű prímet. A kutatás pedig szakadatlanul folyik, hiszen az ötletgazda George Woltman szerint "vannak még prímszámok odakint."