Egyre többen kritizálják a Microsoft elleni trösztellenes magánperek megállapodás-tervezetét
[ExtremeTech] Amint arról már beszámoltunk, múlt hét elején a Microsoft egy megállapodás-tervezettel rukkolt elő abban a perben, melyet több mint 100 felperes kezdeményezett azzal vádolva a redmondi céget, hogy visszaélt piaci hatalmával és számítógépvásárlók millióinak szabott monopolárakat. A javasolt megállapodáshoz közel álló ügyvédek szerint a Microsoft azt vállalta, hogy öt éven keresztül kb. 900 millió dollár értékű szoftverrel támogatná a legszegényebb egyesült államokbeli iskolákat. A szoftveróriás felelne azért is, hogy rendelkezésre álljon 200 ezer rendbe hozott asztali és laptop számítógép ezen időszakban, valamint 90 millió dollárt költene a tanárok továbbképzésére és 38 milliót technikai támogatásra. A cég továbbá akár 250 millió dollárt fordítana egy olyan független alapítvány létrehozására, amely a projekt célkitűzéseinek eléréséért felel.
Az ügyben tegnap voltak a meghallgatások a baltimore-i kerületi bíróságon J. Frederick Motz bíró elnöklete alatt. Az éjszakába nyúló procedúrán a felek érveket vonultattak fel a megállapodás mellett és ellenében. S noha a Microsoft késő estig nem adta elő saját megállapodás párti érveit, amint azt a cég szóvivője az eWEEK-nek elmondta, a nap folyamán erőteljes és meggyőző érvek hangzottak el a megállapodás-tervezet helyességével kapcsolatban. Motz bíró jelezte, hogy az elkövetkező napokban is elfogad még a felektől észrevételeket, és várhatóan december közepén dönt arról, hogy előzetes jóváhagyását adja-e a tervezethez.
Ám egyre többen adnak hangot olyan aggályoknak, melyek szerint a tervezet nem jelent jóvátételt az összes felperes számára, és ahelyett hogy megbüntetné a vállalatot, jogtalan előnyhöz juttatja a jövedelmező oktatási szektorban.
Az Apple például, mely saját állítása szerint az oktatásban 50%-os piaci részesedéssel bír, egy harminc oldalas dokumentumban kritizálta a tervezetet. Amint azt Steve Jobs, a cég elnök-vezérigazgatója elmondta: "meg vagyunk döbbenve azon, hogy egy olyan tervezet, mely a Microsoft elleni törvénysértési per lezárását jelentené, megengedi a cégnek, mi több, ösztönzi a céget arra, hogy beszivároghasson az oktatásba -- azon kevés piacok egyikére, melyben egyelőre nincs monopolhatalma."
Az Apple álláspontjához hasonló nézeteket fogalmazott meg több szervezet, köztük a non-profit American Antitrust Institute is. A Computer & Communications Industry Association elnöke, Ed Black, Motz bírónak írt levelében szintén élesen kritizálta a tervezetet. Mint írta, annak jóváhagyása "felérne egy törvényileg elrendelt rabló árpolitika bevezetésével e kritikus piacon. [...] E piacot sokan kulcsfontosságúnak tartják a jövő felhasználóinak megnyerésében. Azáltal, hogy a Microsoftnak lehetősége lesz ingyen szoftverekkel elborítani az oktatást, ami mellesleg gyakorlatilag nem kerül pénzbe a cégnek, a bíróság tulajdonképpen lehetetlenné teszi a konkurens gyártók számára, hogy [az oktatási intézményeknek] pénzért árulják termékeiket."
A Microsoft szóvivője nem értett egyet az elhangzott vádakkal, és elmondta, hogy a tervezet teljesen platformsemleges, ráadásul éppen ezen aggályok kivédését célzó kitételeket is tartalmaz.