A VIA pert nyert az Intel ellen
[EE Times] A múlt héten a VIA Technologies kisebb győzelmet könyvelhetett el az Intel ellen folytatott szabadalomsértési persorozat során. Az észak-kaliforniai kerületi bíróság ugyanis a tajvani cégnek adott igazat abban a perben, melyben az Intel egyes grafikus alrendszerekre vonatkozó szabványai megsértésével vádolta a VIA-t.
Az Intel még tavaly indított szabadalomsértési pert a VIA ellen azt állítva, hogy a tajvani cég jogtalanul használta fel az Intel által az AGP (Accelerated Graphics Port) specifikáció részeként kifejlesztett fast write technológiát AMD processzorokat támogató alaplapi chipkészleteiben. A beadványban az Intel azzal érvelt, hogy e funkció túlnő az általános szabvány keretein, s így azt a VIA nem implementálhatta volna a konkurencia mikroprocesszorait támogató termékeibe. A VIA ugyanakkor azzal védekezett, hogy a fast write funkció elengedhetetlen része a teljesen funkcionális AGP interfész szabványának. A bíróság a VIA érvelését fogadta el.
Amint azt William Alsup bíró írásos határozatában a formális logikában való nem kis jártasságról téve tanúbizonyságot megfogalmazta: "Az Intel téved. Az Intel úgy érvel, hogy a Fast Write egy protokoll, és nem specifikáció. Ugyanakkor egy protokoll is lehet specifikáció. A szóbeli érvelés közben először az Intel képviselője is elismerte, hogy az AGP 2.0 szabvány tartalmazza a Fast Write specifikációt, ám később visszavonta e kijelentését. S noha a bíróság nem kötelezheti az ügyvédet beismerésre, a változtatás jól illusztrálja az Intel érvelésének zavarosságát." Aslup bíró egyben megfeddte a céget amiatt, hogy túlzottan szűk látókörűen értelmezi az AGP szabvány opcionális és kötelező specifikációit.
Hozzá kell tennünk, hogy e per meglehetősen akadémikus, hiszen egyrészt nyilvánvaló, hogy az Intel kizárólag a konkurens AMD támogatása miatt igyekezett megfélemlíteni a VIA-t, másrészt pedig az AMD processzorokhoz szánt VIA chipkészletek fast write funkciója sosem működött tökéletesen, ha működik egyáltalán.
A jelenlegi döntés természetesen vajmi kevés befolyással van az újabb és meglehetősen nagy nyilvánosságot kapott Pentium 4 szabadalomsértési ügyre.