Tovább folytatódik a Tom's Hardware-disputa
Tegnap hírt adtunk róla, hogy az interneten napvilágot látott egy, az AMD laboratóriumában készült videofelvétel, mely azt bizonyítja, hogy -- amennyiben az alaplap el van látva a Palomino magos Athlon MP/XP és Morgan magos Duron processzorokba épített hőérzékelő dióda adatait megfelelően feldolgozni képes áramkörrel -- a processzoroknak nem esik baja még olyan extrém helyzetekben sem, ha a hűtőventilátort eltávolítjuk róluk. A felvételt az AMD a német Toms Hardware oldalain korábban megjelent és meglehetősen vegyes visszhangot kiváltó cikk cáfolatául szánta. Amint az ismert, a cikkben és a hozzá mellékelt felvételen a szerző azt kívánta bizonyítani, hogy míg az Intel Pentium 4 mikroprocesszor integrált hővédelmének köszönhetően problémamentesen kezeli a legextrémebb hűtési elégtelenségeket is, addig az AMD Athlon processzorai még megfelelő alaplapi támogatottság esetén sem képesek ugyanerre.
Mi már megjelenésekor komoly módszertani hibát gyanítottunk a cikk mögött, ezért megpróbáltunk utána járni annak, hogy az abban közölt információk megfelelnek-e a valóságnak. Különösképpen arra voltunk kíváncsiak, hogy igaz-e az a kitétel, mely szerint -- amint azt a cikk szerzője állítja -- az újabb generációs AMD Athlon és Duron processzorokba integrált hőérzékelő dióda másodpercenként csupán egyetlen foknyi változást képes érzékelni. Ezért levélben megkérdeztük mind az AMD, mind pedig a tesztben felhasznált alaplapot gyártó Fujitsu-Siemens képviselőit, akik válaszoltak is első megkeresésünkre. Sajnos azonban egyelőre a konkrétumokat firtató kérdéseinkre egyik féltől sem kaptunk választ.
A konkrét tényekre vonatkozó kérdéseink pedig arra lettek kihegyezve, hogy a tesztben felhasznált Fujitsu-Siemens Premium D1289 alaplapon alkalmazott Siemens micro controller chip (mely egyébiránt az összes Premium típusjelű, és kizárólag Intel processzorokat támogató lapon megtalálható) alkalmas-e az AMD processzor hődiódája által szolgáltatott adatokat megfelelően kezelni. Két lehetőség képzelhető el, ám mindkét esetben ugyanaz a végkövetkeztetés:
- 1) az AMD processzor hődiódája THDA és THDC megnevezésű anód és katód tűinek adatai (melyeket a micro controller chip is feldolgoz) egy valóban igen rossz hatékonysággal működő elektronika eredményeit szolgáltatják -- ahogy azt a cikk írója állítja, és így semmiféle hőkezelő rendszer nem képes a processzort megvédeni az ilyen szélsőséges esetben felmerülő, hirtelen megugró hőtermelés okozta károsodástól. Ebben az esetben a Siemens micro controller chip ilyetén felhasználása megkérdőjelezhető.
- 2) a kérdéses micro controller chip nem képes megfelelően kezelni a processzor által szolgáltatott adatokat. Alkalmazásának létjogosultsága ebben az esetben is megkérdőjelezhető.
Ennek ellenére a tegnap, a cikk szerzőjének tollából megjelent új, eleinte apologetikusnak látszó, ám végül öndicséretbe hajló írás hallgat mindezekről. Ráadásul a véleményünk szerint egyre etikátlanabbá váló vita következő állomásaként nyilvánosságra került egy újabb, látszólag szintén az AMD által készített -- ugyanakkor szintén erősen vitatható hitelességű -- videofelvétel, mely a Pentium 4 processzor nem megfelelő hőkezelését kívánja demonstrálni.