Tovább folytatódik az Intel-VIA perpatvar
[SBN] A világ legnagyobb chipgyártója, az Intel és az utóbbi időben rendkívül dinamikusan fejlődő, egyre komolyabb piaci részesedés birtokába jutó -- és a Santa Clara-i nagy szilícium-agytröszthöz képest elenyésző méretű -- tajvani chiptervező VIA Technologies jogászai a már évekre visszanyúló pereskedésekben feltehetően igen harcedzetté váltak. Immár közismert, hogy bíróság küzdőterén folytatott legújabb mérkőzésük apropóját az adta, hogy a VIA -- bízva abban, hogy az általa felvásárolt korábbi S3 Inc. Intel-licencjogai az akvizíció során rá is átöröklődtek -- már hónapokkal ezelőtt nyilvánosságra hozta, hogy az Intel Pentium 4 processzorokhoz szánt VIA P4X266, illetőleg P4M266 néven ismert alaplapi chipkészleteit -- ha törik, ha szakad -- piacra dobja.
Ez így is történt, és a VIA szilárd elhatározásának megfelelően egy igen versenyképes termékcsaláddal jelentkezett augusztus 15-én. S noha a DDR memóriamodulokat támogató VIA-lapkakészlet mind kedvező ára, mind pedig kiváló teljesítménye révén alkalmas lenne arra, hogy a jelenleg az Intel 32 bites mikroprocesszor-családja zászlóshajójának számító Pentium 4 régen várt tömeges elterjedését elősegítse, a processzort gyártó Intel sérelmezi, hogy a VIA hivatalosan nem rendelkezik a Pentium 4 támogatásához szükséges Intel-licencekkel. Ezért a Santa Clara-i cég -- a korábbi, és a vállalat történetében nem egyszer sikerrel alkalmazott megfélemlítési taktikát félredobva -- úgy döntött, hogy szabadalomsértési pert indít a renitens tajvani cég ellen.
Az Intel stratégiáinak több tényezőt is figyelembe kellet vennie e döntés meghozatala előtt. Azonban úgy tűnik, a potenciális előnyöket és hátrányokat egyensúlyozó mérleg nyelve a döntéshozatal folyamán végül mégiscsak a cég étoszát formáló Andrew Grove által vállalati alapelvvé tett paranoia irányába mozdult el, és prioritást kapott a szellemi tulajdon védelme, no és persze az ennek folyományaként behajtható tetemes licencdíj-bevétel (az Intelnek ugyanis a hivatalos licenccel rendelkező chipgyártó cégek minden eladott Pentium 4 chipkészlete után 5 dollár üti a markát).
A per bejelentése után láncreakciószerűen következtek az események: a VIA azon nyomban viszontperelte riválisát azon az alapon, hogy egyrészt annak vádjai megalapozatlanok, másrészt pedig hogy a Pentium 4 processzorban alkalmazott egyes technológiák sértik a VIA és az általa korábban felvásárolt Centaur szabadalmait. Ezzel a VIA nem kevesebbet állított, minthogy az Intelnek nincs joga a Pentium 4 processzorok gyártására, és ennek megfelelően beadványában arra kérte a texasi kerületi bíróságot, hogy tiltsa meg ezek forgalmazását. Az Intel ugyancsak azért folyamodott a delaware-i bírósághoz, hogy az a szabadalomsértési per lezárultáig a VIA vitatott termékeinek piaci árusítását határozatban tiltsa meg.
Ezen túlmenően az Intel szóvivője azt is elmondta, hogy az ügy komolyságára való tekintettel fellépnek minden olyan alaplapgyártó cég ellen is, amelyek a VIA P4X266 vagy P4M266 chipkészletére épülő termékeket jelentetnek meg. Kérdésünkre Michal Lisiecki, a VIA kelet-európai értékesítési menedzsere elmondta, hogy noha az ügy immár a jogászok között dől el, a cég jogi védelemben részesíti partnereit, így azokat semmiféle kár nem érheti, ha piacra dobják VIA-alapú alaplapjaikat. Annak alátámasztására, hogy e jogi garancia feltehetően megnyugtatja a kisebb gyártókat, el is küldött szerkesztőségünkbe három, tömeggyártásban lévő, és a Távol-Keleten már kapható VIA P4X266-os terméket (az Acorp, az AZZA és a Shuttle műhelyéből). Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy a vezető alaplapgyártók még mindig kivárnak.
Az Intel azonban tegnap újabb jelét adta annak, hogy ezúttal nem enged a 48-ból, ugyanis a VIA elleni szabadalomsértési eljárásokat kiterjesztette Németországra, Nagy-Britanniára és Hongkongra is. Míg a németországi bírósághoz benyújtott kérelem csupán a már eddig is vitatott P4X266 chipkészlettel kapcsolatos, Európában bejegyzett Pentium 4-szabadalmak megsértéséért folyamodik jogorvoslatért, addig az angliai és hongkongi beadvány szerint a VIA C3 mikroprocesszora is sérti az Intel három szabadalmát. További meglepő fejlemény, hogy a brit per alpereseként a VIA mellett az Elitegroup Computer Systems is fel van sorolva, mely alaplapgyártó cég közismerten a VIA hazai riválisának számító SiS (Silicon Integrated Systems) kiemelt partnere, szemben a VIA érdekkörébe tartozó FIC-vel (Formosa Industrial Computing), mely aktív szerepet vállalt minden korábbi VIA-termék, így a P4X266 propagálásban is.
Az egyre elmérgesedő peres eljárások arra utalhatnak, hogy ezúttal -- szemben a korábbi gyakorlattal -- valóban komoly és hosszantartó jogi huzavona várható, és egyre távolabbnak tűnik a peren kívüli megegyezés lehetősége.