Visszaszámlálás: jövő szombaton kezdődik az LME III. szakmai konferenciája Richard Stallman részvételével
Richard Stallman |
Stallman fizikusként végzett, majd az MIT mesterséges intelligencia laboratóriumában dolgozott. Innen kilépve alapította meg a GNU projektet. 1991-ben az EMACS-ért Grace Hopper-díban, míg 1990-ben a MacArthur Alapítvány ösztöndíjában részesült. 1996-ban a svéd Királyi Technológiai Intézet díszdoktora lett, 1998-ban megkapta az Electronic Frontier Foundation Pioneer díját, majd 1999-ben Yuri Rubinsky díjat vehetett át.
A GNU Projekt 1984-ben indult azzal a céllal, hogy kifejlesszenek egy teljes értékű, Unixszerű operációs rendszert, amely teljesen szabad felhasználású szoftver. Ez a GNU rendszer. A GNU a "GNU Nem Unix" rövidítése. A GNU operációs rendszer Linux rendszermagot használó változatait ma már széles körben használják. Bár ezekre a rendszereket gyakran csak "Linux"-ként említik, hivatalosan azonban GNU/Linux rendszer a nevük.
A szabad szoftver valóban szabadságot jelent, azt, hogy az emberek -- minden, a társadalom számára hasznos esetben -- szabadon használhassák azt. A szoftver abban különbözik minden más terméktől, hogy másolható és egyben könnyen meg is változtatható. Hisszük, hogy a felhasználóknak lehetőséget kell adni arra, hogy minden ebből fakadó előnyt kihasználhassanak.
Stallman utoljára 1994-ben járt Magyarországon, újabb látogatása remélhetőleg élénkítő hatással lesz a magyar szabad szoftver mozgalomra. Az előadás a GNU/Linux operációs rendszer és a szabad szoftver mozgalom kapcsolatáról szól.
Stallman nem csupán jó előadó, de kitűnő "showman" hírében is áll.
A konferenciával kapcsolatban további információk találhatók az LME oldalán.