Rövid távon nem várható a memóriaárak emelkedése, dacára a csökkentett termelésnek
[EBN] Elemzők és vállalati vezetők egybehangzó véleménye szerint a memóriagyártók körében nemrégiben bevezetett szabadságolás és gyárleállítások, valamint a termelési kapacitás csökkentése érdekében végrehajtott egyéb lépések rövid távon aligha befolyásolják majd a mélyrepülésben lévő memóriaárakat. Jelenleg a DRAM-okat gyártó fabok átlagosan 40%-os kihasználtsággal üzemelnek, míg az integrált eszközök gyártói (integrated device manufacturer -- IDM) esetében ez az érték 70%.
A kaliforniai iSuppli elemzője, Len Jelinek szerint "a legtöbb IDM vonakodik a gyárak teljes leállításától, és csupán a költségek fedezése érdekében üzemeltetik a gyárakat." Jelinek úgy látja, hogy a felhalmozott raktárkészletek és a jövőre várható további gyártókapacitás megjelenése miatt a memóriákat gyártó üzemek kihasználtsága 2003 előtt nem éri el az optimális 95%-ot.
A Semico Research egyik elemzője szerint egyszerűen túlzott mértékű a gyártókapacitás. "A 64 Mbites memóriák kereslete mára elapadt. Holott ezekből a chipekből hatalmas raktárkészletek halmozódtak fel mind a memóriagyártóknál, mind pedig az OEM-eknél."
Az utóbbi hetek gyárleállításait többnyire új, modernebb gyártósorok üzembe állítása kísérte. A világ ötödik legnagyobb memóriagyártó cége, a Toshiba például a múlt héten jelentette be, hogy szeptembertől beszünteti a 0,2 mikronos gyártósorokkal üzemelő, havi 7 millió 64 Mbites memóriachipet előállító Fab 1 termelését. Ugyanakkor az üzem 300 alkalmazottját a 0,175 mikronos gyártástechnológiára átállított Fab 2-be vezényli, ahol 256 Mbites modulok készülnek.
Júlisuban a Hynix Semiconductor, az iparág harmadik legnagyobb gyártója jelentette be, hogy egy oregoni gyárában hat hónapra leállítja a termelést, és egyben 600 dolgozótól vált meg a rendkívül alacsony árak miatt. Ugyanakkor a bezárás ideje alatt a Hynix 0,13 mikronos gyártósorokat telepít a fabba, melyben a hat hónap letelte után már 256 Mbites memóriachipeket kíván gyártani. Hasonló lépéseket tett a legtöbb gyártó. A legmeglepőbb bejelentés azonban az NEC vezetőitől érkezett, akik elmondták, hogy a cég három éven belül megszünteti a DRAM-termelési üzletágát.
A két legnagyobb gyártó, a Samsung és a Micron azonban hangsúlyozta, hogy egyikük sem kívánja csökkenteni a termelést a közeljövőben. "Mindenki arra vár vagy kényszerül, hogy a termelést összehangolja a kereslettel. Ugyanakkor ez igen nehéz ügy. A gyártók nem kívánnak egyoldalú termeléscsökkentést végrehajtani, hiszen így piaci részesedést veszthetnek" -- foglalta össze a memóriamizériával kapcsolatos véleményét a Toshiba memóriatermelésért felelős igazgatója.