Húsz éves a PC: parádés születésnapi parti a Szilícium-völgyben
[ExtremeTech] Nos, az idő természeténél fogva már csak olyan, hogy múlik, és az ő vasfoga nem csupán az embereken, hanem az emberek alkotta eszközökön is nyomot hagy. Mondhatnánk azt is Thomas Mann-nal, hogy mélységesen mély a múltnak kútja. Mert bizony augusztus 12-én lesz éppen húsz éve, hogy a már akkor is tiszteletet parancsoló múlttal rendelkező International Business Machines Corporation egy New York-i sajtótájékoztatón bemutatta a világ első személyi számítógépét, avagy a PC-t. Ugyan többen úgy vélik, hogy az 1977-ben megjelent Commodore PET vagy az Apple II tekinthető az első személyi számítógépnek, mégis az IBM volt az a cég, amelyik először keresztelte el emígyen a nem éppen otthoni felhasználók számára készült csodamasináját.
Vajon valóban olyan gyors a fejlődés? (Fotó: IBM Archives)
A 16 bites Intel 8088 processzorral, 64 Kbyte RAM-mal és egy 5,25 colos lemezmeghajtóval ellátott IBM számítógép ugyanis akkoriban 2,600 dollárba került, grafikus kártya és monitor nélkül. A PC-n az IBM saját fejlesztésű operációs rendszere futott, ám az akkor még ifjú Bill Gates már ott ólálkodott az új csoda körül, hiszen a Microsoft BASIC programozási nyelvet is ismerte a gép.
Ezt az eseményt ünnepli majd meg a Szílicium-völgy holnap számos, a számítástechnika fejlődésében elévülhetetlen érdemeket szerzett prominens szakember részvételével. Az ünnepségen többek között jelen lesz Andy Grove, az Intel magyar származású elnöke, Bill Gates és Michael Dell is. A sajtónak küldött meghívó szerint ők osztják meg majd a jelenlévőkkel - az elmúlt húsz évre visszatekintve - saját tapasztalataikat, illetőleg a PC jövőjével kapcsolatos vízióikat.
Mi, itt Magyarországon büszkék lehetünk arra, hogy hazánk fiai nem kis mértékben járultak hozzá a PC megszületéséhez, és annyit mondhatunk: