Arapahoe: szabad az út a PCI buszt leváltó Intel-szabvány előtt
[ZDNet] A hardvergyártók és az elemzők egybehangzó véleménye, hogy hamarosan eljön az idő, amikor a jelenlegi PCI specifikáció által nyújtott sávszélesség szűkösnek bizonyul az egyre nagyobb teljesítményű rendszerek kiszolgálására. Az 1999-ben elfogadott PCI-X (PCI Extended) 64 bites PCI szabvány, mely meglehetősen rendhagyó módon az Intel viszonylagos mellőzésével az IBM, a HP és a Compaq nyomására született, elméleti maximális adatáteresztő képessége 1,1 Gbyte/sec. A PCI X tömeges elterjedését azonban jelentősen hátráltatta, hogy az Intel csak vonakodva állt az új szabvány mellé, valamint hogy a Compaq - a technológia egyik kiötlője - is csupán ebben az évben kezdte meg a PCI X busszal szerelt szerverek szállítását. És noha várhatóan ez év végére, illetőleg a jövő év elejére jelentősen megnő a szabvány támogatottsága a szerverpiacon, az otthoni számítógépekbe talán sosem jut el a küszöbön álló új specifikáció megjelenése okán.
A PCI-SIG (PCI Special Interest Group) ugyanis múlt hét péntekén az Intel által benyújtott, egyelőre csak Arapahoe vagy 3GIO (3rd-Generation I/O) néven ismert új technológia mellett tette le a voksát. Amint azt a szakmai csoport elnöke, Roger Tripley elmondta, a végleges döntés most pénteken várható. "Az Arapahoe célja az, hogy a jövő egységes I/O technológiáját teremtse meg. A tagok egyike sem fogalmazott meg kifogásokat a tervezettel kapcsolatban. Az egyhetes türelmi idő talán nem is lett volna szükséges..." - tette hozzá.
Jelenleg az Arapahoe pontos technológiai részletei nem ismertek. Az Intel ugyanis csak az augusztus 28-án kezdődő Intel Developer Forumon ismerteti majd részletesen a szabványt. Annyit azonban többen már tudni vélnek, hogy a jelenlegi 32 és 64 bites busznál az Arapahoe kevesebb, ám magasabb órajelen üzemelő vezetékből álló busszal működik majd, és nem lesz szükség az adatforgalom szinkronizálására sem.
Korábban felmerült, hogy a PCI-SIG igazgatótanácsában szintén jelenlévő AMD az általa kifejlesztett HyperTransport technológiát is benyújtja a szervezethez, ám ez, többek meglepetésére, nem történt meg. Több elemző úgy véli, hogy mindez a HyperTransport technológiát felügyelő független technológia konzorcium megalakulásával hozható összefüggésbe. Ezért szinte bizonyosnak mondható, hogy a szakmai szervezet pénteken egyöntetűen az Intel beadványa mellett voksol.