A Red Hat Tux 2.0 -- új technológia, amely elsöpörheti az Apache webszervert
[ZDNet] Az eWeek Labs érdekes webszerverteszt-eredményt hozott nyilvánosságra. A Red Hat Tux 2.0 nevű, Linux 2.4-en futó webszervere eddig elérhetetlen teljesítményt nyújtott, és ezzel ki is jelölte az utat a jövő hasonló felépítésű webszerverei számára. A eWeek Labs statikus és dinamikus oldalakból álló tesztjének végeredménye: a Tux 12,792 tranzakció/mp-es sebességével háromszor gyorsabb volt a jelenleg leggyakrabban választott webszervernél, az Apache-nál, amely csupán 4,602 tranzakció/mp-re volt képes. A teszt során használt mintegy 60 MB-nyi statikus adat elég kevés volt ahhoz, hogy kényelmesen beférjen a memóriába, a teszt tehát elsődlegesen a hálózatkezelést és többszálú futtatást kezelő kód teljesítményét volt hivatott mérni (a szerverlog természetesen be volt kapcsolva).
A Tux hihetetlen sebességének hátterében egy teljesen új és szokatlan tervezési architektúra áll. A Tux a szerverfeladatokat egy kernelmodullal végezteti el; a kapcsolatok kezeléséhez pedig munkafolyamatokat indít, és nem fork-ol, ahogy az Apache. A Red Hat webszerverét könnyű hadrendbe állítani, hiszen azokat a kéréseket, amelyeket képtelen lekezelni, képes átadni egy másik webszervernek, például az Apachenak. Az új webszerver legnagyobb hátránya jelen pillanatban, hogy nem támogatja az SSL-forgalmat (Secure Sockets Layer), bár a következő verzióban már valószínűleg ez is benne lesz.
A teszt során a Windows 2000 Internet Information Server 5.0 a maga 5,137 tranzakció/mp-es sebességével szintén jelentősen lassabbnak bizonyult; a következő IIS-verzió (amelyik a XP/Whistler-rel együtt debütál) számos ötletet vesz át a Tux webszervertől, így például a kerneles megoldást is. Az IBM AIX-os rendszerében már 1999 óta van kerneles web-cache, jóllehet ez nem kernelben megvalósított webszerver, mégis úgy tűnik, hogy a kernelen belüli megoldásokat egyre gyakrabban fogják használni a webkiszolgáló-iparban.