Szerző: Koi Tamás

2025. április 15. 14:25

Signal, hogy legyen szignál: fogkrémállagú akkumulátort fejlesztettek svéd kutatók

Az akkumulátortechnológia a viselhető kütyük valódi terjedésének egyik legkomolyabb kerékkötője, de képzeljünk csak el egy olyan akkut, ami bármilyen formát képes felvenni!

A kisfeszültségű, kis kapacitású akkumulátorok ma a legkülönfélébb hordozható és viselhető eszközök milliárdjait látják el a működésükhöz szükséges árammal, ám eközben az egyik legnagyobb gátjai is annak, hogy ezek az eszközök igazán kényelmessé és szabadon formázhatóvá váljanak.

Az akkuk ugyanis többnyire elég nehezek és rigidek, így különösen a kisméretű viselhető eszközökben erős kompromisszumok árán használhatók. Erre a problémára vagy a kapacitás növelése - ezzel párhuzamosan a miniatürizálás - lehet a megoldás, vagy az a folyékony halmazállapotú, szabadon formázható akkumulátor, melynek prototípusát a svéd Linköping Egyetem kutatói fejlesztettek ki.

fluid_battery

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez

Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Jogod van tudni: mankó kirúgáshoz, munkahelyi szkanderezéshez Ezúttal egy mindenki számára kötelező, de laza jogi különkiadással jelentkezünk. Ennyi a minimum, amit munkavállalóként illik tudnod.

Ennek az akkumulátortechnológiának az az alapja, hogy az áramforrás elektrokémiai és mechanikai tulajdonságait függetleníteni kell egymástól, úgynevezett redox-aktív elektrofluidok alkalmazásával.

Az így kapott akku textúrája a kutatók szerint leginkább a fogkréméhez hasonlítható, illetve a technológiának köszönhetően 3D-nyomtatókkal tetszőleges formájú áramforrás gyártható belőle. 

Az akku katódjához módosított lignint használtak a kutatók, az anódhoz pedig szintén organikus, vezető polimert, illetve kifejlesztettek a rendszerhez egy nyújtható áramgyűjtőt és egy porózus, rugalmas szeparátormembránt is, így a cella jelentős deformáció mellett is stabil és szivárgásmentes maradhat.

flexi_akku

Az eredmények abból a szempontból eléggé biztatóak, hogy az elvégzett tesztek alapján az elektrofluid-akkumulátorok akár 500%-os nyúlást is elviselnek, miközben megőrzik vezetőképességüket és kapacitásukat.

A cellák a tesztek szerint 500 ciklus után is megtartják eredeti kapacitásuk 85%-át, a jelenlegi prototípus hátránya ugyanakkor, hogy működési feszültsége mindössze 0,9 volt, amit cink vagy mangán alkalmazásával szeretnének növelni a kutatók.

a címlapról