Kiszámolták, mennyibe fájnak a közegészségügynek a gombamód szaporodó adatközpontok
A nagy technológiai cégek adatközpont-építési lázban égnek, ami konkrétan nem lázhoz, hanem sokkal súlyosabb tünetekkel járó megbetegedésekhez vezethet a környező lakosság számára - jutott a kissé hangulatkeltő megállapításra nemrég a Kaliforniai Egyetem és a Caltech kutatása.
Ebben az anyagban a kutatók párhuzamot vontak az adatközpontok üzemeltetéséhez szükséges energiamennyiség növekedése és az energiafelhasználással járó megbetegedések között, majd arra jutottak, hogy 2019-től 2023-ig mintegy 5,4 milliárd dollárjába került az amerikai (privát) egészségügynek ezeknek a betegségeknek a kezelése.
Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.
A résztvevő szervezetek a kutatáshoz az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal modellezési módszerét használta, mely a légszennyezettségi adatokat az egészségügyi ellátásokra fordított összegek szintjére fordítva monetizálja. A kutatáshoz felhasználták a Google és a Microsoft által publikusan elérhetővé tett, amerikai adatközpontokra vonatkozó átlagos áramfogyasztási statisztikáit, majd ezt elosztották az adatközpontok számával, míg a Meta esetében tételes listából dolgoztak a szakértők.
Az Amazon nem bocsát rendelkezésre adatközpontokra vonatkozó áramfogyasztási statisztikákat, a cég így kimaradt a vizsgálatból.
A statisztikák szerint az érintett időszakban a Google adatközpontjainak működése miatt 2,6 milliárd dolláros, a Microsoftnál 1,6 milliárd dolláros, a Meta esetében pedig 1,2 milliárd dolláros egészségügyi számla keletkezett a levegőszennyezés következtében fellépő zömében légúti (asztmás) és rákos megbetegedések kezelése után.
Az adatközpontok energiaéhsége mindeközben folyamatosan nő. A Berkeley Lab nemrég közzétett jelentése szerint 2023-ban a teljes amerikai áramfogyasztás mintegy 4%-áért voltak felelősek az adatközpontok, míg ez a szám 7-12% közé nőhet 2028-ra.
Via Ars Technica.