Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. február 24. 13:15

Közepesen megbízhatók csak az aktivitásmérő fitneszkütyük

Újabb kutatás hívja fel a figyelmet arra, hogy a felhasználóknak némi fenntartással érdemes kezelniük a fitneszeszközeik által szolgáltatott adatokat, amik továbbra sem tudják az orvosi eszközök pontosságát produkálni.

Az évek során egyre több fejlett aktivitásmérő, okosóra és fitneszkarkötő jelent meg a piacon, de vajon tényleg annyira pontosak-e, mint amennyire a gyártók állítják? A Healthnews kutatói szerint csak mérsékelt pontosságot lehet várni az ilyen típusú eszközöktől. A gyártók rendszerint úgy kommunikálják az újabb és újabb modelleket, hogy rendkívül pontos adatokat szolgáltatnak viselőiknek, így a felhasználó megalapozott döntéseket hozhatnak az egészségükkel és sporttevékenységeikkel kapcsolatban, amit egyes szakértők vitatnak.

A Healthnews erre irányuló kutatásához 45 tanulmányt elemzett és 168 adatpontot gyűjtött, az egyes eszközök pontosságának analíziséhez pedig három mérőszámra összpontosított: az energiafelhasználásra (azaz elégetett kalóriákra), a pulzusszámra és a lépésszámra, főleg azért, mert a legtöbb fitneszeszköz ezeket méri.

Az eredmények alapján az általánosabb aktivitásmérők mérik legpontosabban a pluzusszámot 76,35 százalékkal. A lépésszám és energiafelhasználás meghatározásában azonban csak mérsékelten tűnnek megbízhatónak 68,75%-os illetve 56,63 százalékos pontossággal. A legjobban az Apple Watch okosóra teljeített, amely pulzusszámban 86,31%-os, míg kalóriaégetést tekintve 71,02%-os pontossággal dolgozik.

fitneszeszköz_pontosság

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés

Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

Bérezés, trendezés, 50-es lötyögés Kijött a legnépszerűbb hazai bérkutatás, átfutottuk mit fognak a hazai szakemberek elhinni vagy éppen nem elhinni.

A lépésszámlálás kényes dolog, mivel a hordható eszközök a csukló mozgására támaszkodnak a lépések számlálása során, így más típusú mozgát is sétálásnak érzékelhetnek akár ülőhelyzetben is. Akinek kifejezetten a lépésszámlálás a fontos, annak érdemes lehet a 82,58%-osan mérő Garmin-eszközöket választania, amit ebben a kategóriában az Apple Watch (81,07%) és a Fitbit (77,29%) követ. A legkevésbé megbízhatóak a Jawbone és a Polar eszközök.

A kutatások nagy része a Fitbit, az Apple, a Garmin, a Polar és a TomTom eszközeire összpontosít, ezek közül a Fitbit modellekkel kapcsolatban készült a legtöbb felmérés, így az összes mérőszám közül az adatpontok 36,9%-át teszik ki, ezt követik az Apple (14,29%) és Garmin (13,1%) eszközök.

A 2020-as adatok szerint körülelül minden ötödik amerikai használ okosórát vagy aktivitásmérő fitneszkiegészítőt. Az egészségügyi technológiai eszközök globális piacának mérete 2024 és 2032 között az előrejelzések szerint több mint négyszeresére, 62,03 milliárd dollárról 290,85 milliárd dollárra nő.

a címlapról