:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. január 15. 13:23

Indul az amerikai Apple-chipek tömeggyártása

A chipek tesztgyártása nemrég ért véget, indulhat hamarosan a tömeggyártás a Phoenix közelében található TSMC-gyárban.

A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, azaz TSMC hamarosan megkezdheti a chipek tömeggyártását, miután a munkálatok utolsó szakaszához sikerült érni az arizonai gyártókomplexumban, ahol többek között az Apple, a Qualcomm és az Nvidia részére gyártott chipek készülhetnek majd. Ez lesz az első alkalom, hogy az Apple chipjeit az Egyesült Államokban gyártják, így a folyamat fontos mérföldkő a cég életében.

A tömeggyártás várhatóan még ebben a negyedévben megkezdődik, miután az Apple befejezte a saját A-szériás chipjeinek tesztgyártását, a cég jelenleg a minőség és a teljesítmény végső ellenőrzését végzi. A minőségbiztosítási folyamatok után az első kereskedelmi forgalomra szánt chipek már pár hónapon belül elkészülhetnek. A jelentések szerint az arizoniai üzemben főleg régebbi Apple lapkakészletek fognak készülni, mint például az iPhone 15 és ‌iPhone 15‌ Plus készülékekben használt A16 Bionic, valamint az Apple Watch Series 9 és Watch Ultra 2 okosórákban található Apple S9 chip.

2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office?

Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.

2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.

A TSMC által megosztott ütermterv alapján a chipgyártó óriás idén 4 nanométeres gyártósorokkal fog termelni Arizonában, majd 2028-ban vált 3 nm-re az N2 és A16 nanosheet technológiával. A lapkakészlet-gyártó emellett elkötelezte magát amellett, hogy 2030-ig egy harmadik félvezetőgyárat is felhúz, ahol a 2 nm-es chipek gyártása zajlik.

A TSMC egyike azon külföldi chipgyártóknak, melyek Amerikában is rendelkeznek gyárakkal, ezek kibővítése, illetve a gyártás házon belülre hozása a mindenkori amerikai kormányzat érdeke is egyben - a központosított ellátási lánc gyengeségeire éppen a koronavírus járvány idején érkező globális chiphiány hívta fel a figyelmet, mely súlyos dollármilliárdokban mérhető kiesést okozott az iparági szereplőknek és így közvetetten az amerikai gazdaságnak egyaránt.

a címlapról