Tovább lassul a mobil adatforgalom növekedése, de jön az AI...
Mindenekelőtt tudjuk le a kötelező kört: Európa lemaradt a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítettségét illetően globálisan - ma már nagyjából mindenki képben van ennek okaival, bár azzal azért a tapasztalatok szerint kevesebben vannak tisztában, hogy nem minden 5G egyforma, így egy kaptafán összehasonlítgatni lakossági lefedettségi értékeket kontinensek között legalábbis félrevezető de semmiképpen sem sportszerű.
Az Ericsson 27. mobilitásjelentése (Mobility Report) ettől függetlenül ezúttal sem mulasztja el azt a lehetőséget, hogy a kontinensek közötti versenyben kicsit odaszóljon az európai szakpolitikának, bár a jelentésnek vannak azért új és érdekes momentumai is, melyek - mit tesz a véletlen - a mesterséges intelligenciáról, illetve annak mobilhálzóatokra gyakorolt hatásáról értekeznek.
A svéd cégnél úgy látják, hogy egyik oldalról a videóalapú generatív AI (GenAI) interakciók növelhetik az adatfelhasználást.
- Valószínű például, hogy a felhasználók egyre több időt töltenek majd a mesterséges intelligencia által „hiper-személyre szabott” tartalmakkal, kifejezetten nekik készült oktatási vagy szórakoztató anyagokkal.
- Elterjedhet továbbá a kamera-alapú környezetértékelés, amelynek során az AI modellek útmutatást nyújthatnak például egy autómotor javításához.
- És felfuthat az okosszemüvegek és más VR/AR-eszközök használata, amelyek lehetővé teszik a környezet valós idejű értékelését, például étkezés közben a tányéron lévő ételek felismerését és kalóriaértékük kiszámítását.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Ellenkező irányú hatást válthat ki például az, ha elterjed a videótartalmak ún. szemantikus tömörítése, amire egy évtizedes távlatban lehet reális esély. Ez az jelenti, hogy nem lesz szükséges több millió pixelnyi információt továbbítani, ha egy AI képes szövegesen leírni a felvétel tartalmi elemeit (például egy emberi alak hajszínét), és csak ezt továbbítani, amiből aztán egy másik AI modell a fogadó oldalon újraalkotja a képet.
A fentiek alapján összességében háromféle forgatókönyvet vázolnak fel az Ericsson szakemberei:
- az első alapján a jelenlegi trendeknek megfelelően lassabb lesz a mobil adatforgalom növekedése,
- a második szerint adatrobbanást hoz az AI,
- a harmadik szerint pedig egy köztes kimenet valósulhat meg.
Vagyis egyelőre akárcsak a többi iparági nagyágyúnak, úgy az Ericssonnak sincs fogalma arról, hogy a piacára pontosan milyen hatást gyakorolhat majd a mesterséges intelligencia közép- és hosszútávon.