:

Szerző: Dömös Zsuzsanna

2024. november 5. 10:55

A méhek fúrták meg a Meta nagy tervét

Veszélyeztett rovarok miatt nem húzhat fel atomenergiával hajtott adatközpontot az AI-ra gyúró közösségi óriás.

Egyre több techcég jelenti be, hogy jelentős beruházásokat tervez az AI-fejlesztések egyre növekvő áramfogyasztásának fedezéséhez, erősödő trendek tűnik az atomenergia használata az AI-számítási célokra üzembe helyezett újabb adatközpontok üzemeltetéséhez.

A Meta számára azonban nem zökkenőmentes a folyamat: egy amerikai adatközpontja felhúzását ellehetetlenítette egy váratlan körülmény, méghozzá az, hogy a kiválasztott helyszínen veszélyeztetett méhek ritka fajtája él nagy számban. A közösségi óriás nemrég tárgyalt egy atomerőmű-üzemeltetővel való együttműködéséről, aminek megvalósítását nem csak a környezeti adottságok, de a szabályozói oldal is nehezítették, így végül le kellett fújni a projektet. A helyszínnel kapcsolatos konkrét információkat nem osztott meg a cég.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig

Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

Ünnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.

A közösségi óriás számára ez nem jó hír, főleg annak függvényében, hogy a rivális Amazon, Google és Microsoft már nyélbe ütötte hasonló üzleteit. Az Amazon Pennsylvaniában található Susquehanna Steam Electric atomerőművel állapodott meg, míg a Microsoft kedvéért a Three Mile Island-i atomerőmű egyik reaktorát indítja újra a Constellation Energy energiaipari vállalat.

Egy ügyben közelálló névtelen nyilatkozó szerint Zuckerberg csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államokban a nukleáris energia terén szűkösek a lehetőségek, miközben Kína sokkal aktívabb a területen. Kínában gyors ütemben épülnek az újabb atomreaktorok, míg az Egyesült Államokban az elmúlt két évtizedben csak néhány reaktort helyeztek üzembe.

Az elemzők az adatközpontok villamosenergia-igényének megugrására számítanak a következő évtizedekben, a különféle AI-technológiák az elektromos hálózat komoly leterhelésével fenyegetnek. Bár a becslések eltérőek, a Goldman Sachs előrejelzése szerint az adatközpontok 2030-ra az Egyesült Államok teljes villamosenergia-igényének 8%-át fogják fogyasztani, szemben a jelenlegi 3%-kal.

Via Ars Technica.

a címlapról