Vizsgálják, hogy hazudott-e a Telegram az EU-ban
Nem csak Pavel Durov vezérigazgató letartóztatása az egyetlen problémás esemény a Telegram platform háztája körül, most az EU illetékesei is vizsgálat alá vetik, hogy hazudott-e a cég a valós felhasználói számról annak érdekében, hogy kihúzza magát az uniós digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) előírásai alól.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az Európai Bizottság alá tartozó Közös Kutatóközpont (JRC) technikai vizsgálatot indított a Telegram régión belüli valós felhasználói számának meghatározására. A platform év elején azt állította, hogy 41 millió felhasználóval rendelkezik a blokkban, a havi frissített adatközlésben pedig már úgy fogalmazott, hogy „jelentősen kevesebb, mint 45 millió átlagos aktív felhasználóról” van szó. A tisztviselők szerint a Telegram elmulasztotta nyilvánosságra hozni a tényleges számot, ami már önmagában sérti a DSA-t, miközben felmerült a gyanú, hogy a vizsgálat során akár arra is fény derülhet, hogy több mint 45 millió főről van szó.
Ez a szám azért is fontos, mert a több mint 45 millió felhasználóval rendelkező szolgáltatások online óriásplatformnak minősülnek, így szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük, melyek megsértése akár a társaság éves árbevételének hat százalékáig terjedő bírságot vonhatja maga után.