60 éves a BASIC programozási nyelv
1964. május elsején fordulóponthoz érkezett a számítástechnika: ezen a napon futtattak először BASIC (Beginner's All-Purpose Symbolic Instruction Code) nyelven írt programot a Dartmouth College informatikai laborjában egy General Electric GE-225 nagyszámítógépen. A magyar származású John G. Kemeny (Kemény János György) és Thomas E. Kurtz akkor még nem sejthetette, hogy nyelvükkel sikerül demokratizálni az informatikát, és programozók generációit inspirálják majd.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Mivel a BASIC nyelvvel a laikusokat szerették volna közelebb hozni a számítástechnikához, a természetes angol nyelvhez közeli formában, egyszerű szintaktikával tette lehetővé az algoritmusok megfogalmazását. Még mielőtt a korai számítógépek elkezdhettek volna kompaktabbá, olcsóbbá és hozzáférhetőbbé válni, a programozás meglehetősen körülményes folyamat volt a lyukkártyák használatával és a kapcsolók fordításával, míg a mérnökök később nem fejlesztettek ki alacsony szintű programozási műveleteket és barátságosabb felületeket. A BASIC előtti nyelveket, mint a Fortrant, Algolt és COBOLT csak a szakemberek tudták használni, de a Kemény és Kurtz szerette volna, ha mérnöki képzettséggel nem rendelkező laikusok is tudtak volna programozni számítógépeket. A felhasználóbarát nyelvnek szánt BASIC-en 1963-ban kezdett el dolgozni a matematikuspáros, akik sikeresen beszerezték a Darthmouth első számítógépét is, egy GE 225 modellt.
A BASIC szélesebb körben való elterjedése ugyanakkor már a Microsoft-alapító Paul Allennek és Bill Gatesnek köszönhető, akik Altair 8800-ra, majd számos más processzorra adaptálták a nyelvet. A BASIC később megérkezett Commodore, Spectrum és más gépekre, az első programozási nyelvként, amivel a hobbisták is megismerkedhettek.
Ugyan ma már a BASIC használata eléggé korlátolt, mégis programozási történetének fontos mérföldköve, ami generációkat inspirált. Helyét mára a Python, a JavaScript és más, az egyeűséget és könnyű használhatóságot célzó modern nyelvek töltik be.