Sértetlenül átvészelt két iPhone egy ötezer méteres zuhanást
Január 5-én ijesztő baleset történt az Alaska Airlines 1282-es járatával, mely Portlandból szállt fel oregoni úti céllal: a repülőgép egyik ajtaja még az utazómagasság elérése előtt, 16 ezer lábon (azaz körülbelül 5000 méter magasan) kiszakadt a helyéről.
A pilóták az ilyenkor szokásos protokollnak megfelelően visszafordították a gépet az induló állomásra és a mindössze nyolc hete üzembe helyezett Boeinggel végül sikeresen landoltak. Az esetnek szerencsére nem voltak áldozatai, a hatfős személyzet és a 171 utas többsége sértetlenül megúszta az incidenst.
Ahogy már-már csodával határos módon az a két iPhone is, mely ötezer méteres magasságban kirepült az utastérből közvetlenül azután, hogy az ajtó kiszakadt a géptörzsből.
De hogyan lehetséges, hogy egy okostelefon sértetlenül túlél egy ötezer méteres zuhanást, miközben egy méterről betonra esve szilánkosra törik a kijelzője?
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az esetet természetesen már haladó fizikusok is megszakértették, akik egyrészt arra hívták fel a figyelmet, hogy minden esés más és más, a két repülő iPhone pedig jó eséllyel puha felületre - vélhetően valamilyen növényzetre - esett, ami tompíthatta az esést.
Másrészt miután egy szabadon eső tárgy esetében a gravitációs erő egyensúlyba kerül a közegellenállásból (légellenállásból) keletkező erővel, a zuhanás nem gyorsul tovább, vagyis tulajdonképpen mindegy, hogy a tárgy - jelen esetben az iPhone - ötezer méteres magasságból vagy ötszáz méteres magasságból esik le, a becsapódás ereje ugyanakkora lesz.
A telefonokat a becsületes megtalálók végül eljuttatták az Alaska Airlineshez.