Lézerrel lövik majd át egymás közt az adatot az Amazon távközlési műhodjai
Műholdakból álló mesh-szerű hálózatként képzeli el az Amazon a Project Kuiper nevű műholdas telekommunikációs hálózatát, mely a SpaceX-e által üzemeltetett StarLink közvetlen versenytársává válhat a jövőben.
A részletekről a napokban tett közzé egy érdekes videót és technológiai háttéranyagot a cég, melyben leírja, hogy az októberben alacsony Föld körüli pályár (Low Earth Orbit, azaz LEO) bocsátott KuiperSat-1 -gyel és KuiperSat-2 -vel végzett tesztek eredményei több mint biztatóak.
A két tesztműhold egy lézersugár segítségével, optikai adatátviteli kapcsolat létesítésére használható kommunikációs berendezést is vitt magával a start során, mellyel sikerrel létesítettek 100 Gbps sávszélességű duplex kapcsolatot a két műhold között, melyek egymástól 1000 kilométerre álltak LEO-n.
Project Kuiper's optical mesh network in low Earth orbit
Még több videó2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
Az optical inter-satellite linknek, azaz OISL-nek nevezett rendszer lényege, hogy az adatátvitelt a műholdak közötti közvetlen adatfolyammal gyorsítja fel, így az adatfolyam jóval gyorsabban "átlőhető" (szó szerint) egyik végpontból a másikba, mintha a szárazföldi (vezetékes) hálózatokat kellene ehhez használni - hiszen a fény az űrben gyorsabban halad, mint az üvegszálon keresztül, magyarázza az Amazon.
Azért a lézeroptikai kapcsolat létrehozás két (pláne több) műhold között korántsem triviális feladat, hiszen a Kuiper szatellitek a tervek szerint egymástól nagyjából 2600 km-re helyezkednek majd el.
Ezt a távolságot kell áthidalni úgy, hogy közben az objektumok 25 ezer km/hs sebességgel mozognak.