Kész az első, 3D-ben nyomtatott ehető sajttorta, ami egyszer talán finom is lesz
Sikerrel nyomtattak ehető sajttortát 3D-nyomtatóval a Kolumbia Egyetem mérnökei - a projekt a publikált dokumentáció szerint jól demonstrálja, hogy az eddig javarészt az alkatrészgyártásban és építőiparban használt 3D-s nyomtatás idővel a konyhai műveletekben is kulcsszerepet kaphat.
The Future of Software-Controlled Cooking
Még több videóÜnnepi mix a bértranszparenciától a kódoló vezetőkig Négy IT karrierrel kapcsolatos, érdekes témát csomagoltunk a karácsonyfa alá.
Persze addig még hosszú utat kell megtenni a technológiának, így elsősorban nem csak ehetőnek kell lennie a végterméknek, hanem az íz aspektusából nem árt, ha valami minimális élvezeti értéket is biztosít - látják be maguk a kutatók is, akik viccesen azzal érvelnek, hogy ők maguk nyilvánvalóan nem michelin-csillagos séfek, szóval mégis mit várunk a nyomtatójukkal készült süteménytől.
A projekt során a megfelelő formátumú sajttorta elkészítéséig is meglehetősen hosszú út vezetett: öt kísérleti fázis esztétikai szempontból is totális kudarc volt, de a kutatók a tudomány oltárán feláldozva magukat még a leggusztustalanabbnak kinéző végterméket is megkóstolták:
Határozottan olyan íze volt, amihez hasonlót életemben nem kóstoltam még...
-írta meglehetősen diplomatikusan az npj Science of Food hasábjain Jonathan Blutinger, a projekt egyik vezetője.
A "végleges" sajttorta egyébként 30 perc alatt készült el, hét különböző alapanyagból, melyeket a printerre épített lézer fixált - vagy éppen nem fixált. A kutatók szerint a módszerrel mindenféle étel elkészíthető, melynek alapanyagait pép, por vagy folyadék formájában feldolgozták.