5G, szerelem, száguldás
Az 5G-alapú kommunikáció tömeges használata az autóiparban körülbelül a hidrogénhajtással egy polcon lévő ígéretnek számít évek óta, mérnökök, illetve jelen esetben mérnökhallgatók ettől függetlenül remekül eltöltik az idejüket az olyan "mozgalmakban", mint a Formula Student melynek egyik csapata, a BME Formula Racing Team egy 5G-n keresztül, távolról irányítható versenyautót fejlesztett.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatóinak pilóta nélküli versenyautóját szeptember 17-én a Hungaroringen is kipróbáltak, igaz, az erről szóló közleményben magáról a versenyteljesítményről (végsebesség? köridő? szektoridők?) esett a legkevesebb - konkrétan zéró - szó, nyilván okkal.
A projektet egyébként az a Vodafone gründolta, mely a Zalazone-on egyszer már beültette magát Orbán Viktort is egy mobilhálózaton keresztül távirányított, bármilyen versenytempótól igen távol álló sebességgel haladó autó volánja mögé.
Jelen esetben attól aligha kell tartani, hogy a jövő Verstappenjei és Leclercjei majd a boxból vezetik az F1-es autókat, a demonstráció mindenesetre arra jó volt, hogy az 5G-s magánhálózatok és az autóipar áthallásait kicsit erősítse, illetve a Vodafone újfent kiemelje az elkötelezettségét a technológiai innovációk használata iránt.
A versenyhelyzet eközben láthatóan a szolgáltatók között is erősödik, a Magyar Telekom partnereivel ugyanis szeptember 23-án tart hasonló témájú bemutatót, éppen a Hungaroringen.