A félvezetőipar új hiányszakmája: a melós
Az év végén megkezdődhetnek az Intel ohioi gyártókomplexumának építési munkálatai, mely mind a kaliforniai székhelyű cég, mind az állam számára az évtized egyik meghatározó beruházásának minősülhet. Már ha nem csúszik a gépezetbe homokszemként a tengerentúlon is egyre súlyosabb mértéket öltő építőipari szakemberhiány.
Az Intel idén januárban jelentette be a meglehetősen nagy léptékű projektet, mely részben állami dotáció révén valósulhat majd meg mintegy 20 milliárd dollárból. Az ohiói komplexum (mely két gyáregységből áll) a tervek szerint több mint 400 hektáron terül majd el és háromezer mérnöknek ad majd munkát, ám egy ekkora építkezéshez elő kell teremteni több ezer építőipari szakembert is.
CI/CD-vel folytatódik az AWS hazai online meetup-sorozata! A sorozat december 12-i, ötödik állomásán bemutatjuk az AWS CodeCatalyst platformot, és a nyílt forráskódú Daggert is.
A tervek szerint a 2025-os zárással számoló ütemtervhez mintegy 7000 melósnak kéne részt venni az építkezésekben, és bár nem egyszerre dolgoznának ennyien a projekten, a szakemberek előteremtése így is komoly fejfájást okozhat a kivitelezőnek és beruházónak egyaránt.
A szövetségi adatbázis egyébként jelenleg körülbelül 45 ezer építőipari munkást tart nyilván Ohio központi régiójában, jelentős részüket azonban leköti számos már futó projekt, így például egy új, 28 emeletes Hilton vagy a helyi egyetem orvosi központjának kivitelezési munkálatai. Ha ez nem lenne elég, a Google és az Amazon összesen három új adatközpontot épít jelenleg a régióban.
Építőipari szakértők szerint bár kézenfekvő megoldás lehet a lakáscélú építkezésekről átcsoportosítani a munkásokat, mindez azt eredményezheti, hogy a régióban - többek közt az Intel révén - létesülő új munkahelyeket a lakáspiaci hiány miatt nehezebben lehet majd betölteni.
Via Associated Press.