Kicsit értelmesebbek lesznek a Google háztartási robotjai
Összegyúrja két kutatási projektjét az Alphabet, hogy a segítő robotjai jobban megértsék a természetes nyelven elhangzó parancsokat. Az Everyday Robotok már 2019 óta léteznek, de a fejlesztésük még mindig gyerekcipőben jár, és csak nagyon egyszerű utasítások végrehajtására képesek, mint például a poharak begyűjtése vagy felületek tisztítása. A robotokat ugyanis általában valamilyen célfeladatra tanítják be, ezért a lépések sorozatából álló utasítások nagy nehézséget jelentenek számukra.
A vállalat kutatóinak közlése szerint azonban mostantól a parancsok valamivel összetettebbek is lehetnek, mivel a robotok megkapták a Google nagy nyelvi modellje, a PaLM képességeit. Az újonnan létrejött rendszer a PaLM SayCan elnevezést kapta, amelyben a „Say” a robotok újonnan szerzett nyelvértési képességeire utal, a „Can” pedig a lehetséges műveletek sokasága közül a megfelelő utasítás kiválasztására. A fejlesztők példájával, ha a robot azt hallja, hogy „Kiborítottam az italom, segítesz?”, akkor lefordítja azt a „hozz nekem egy szivacsot a konyhából” parancsra.
2025: neked mennyi pénzt ér meg a home office? Itt vannak az IT munkaerőpiaccal kapcsolatos 2025-ös prognózisaink.
A társaság eddigi kutatásai szerint a PaLM SayCan beépítésével a robotok 101 felhasználói utasítás 84 százalékát tudták megtervezni, és 74 százalékát sikeresen végrehajtani az irodai konyhában. Ilyen parancsok közé tartozott például, hogy „kiöntöttem a kólámat, tudnál hozni egyet helyette?”, amit a segítő robot a doboz megtalálása, begyűjtése és a felhasználóhoz szállítása parancssorozatra fordított le többféle lehetőség közül. A teszt alapján a robot 16 lépésből álló feladat értelmezésére is képes volt. Attól a szinttől viszont láthatóan messze vagyunk még, hogy a robotok valós segítséget tudjanak nyújtani a háztartásokban, mivel a mindennapi tevékenységek is nagy összetettséget tudnak magukban hordozni.