:

Szerző: Koi Tamás

2021. január 15. 13:03

Húszéves lett a legnagyobb online enciklopédia

Húszéves lett a világ legnagyobb, közösségileg szerkesztett online enciklopédiája, a Wikipedia.

IT security meetup és Benk Dénes a SYSADMINDAY-en

4 klassz IT biztonsági előadással, több millió forintos képzési nyereményalappal, és Benk Dénes standupjával vár a hazai SYSADMINDAY július 19-én.

IT security meetup és Benk Dénes a SYSADMINDAY-en 4 klassz IT biztonsági előadással, több millió forintos képzési nyereményalappal, és Benk Dénes standupjával vár a hazai SYSADMINDAY július 19-én.

2001. január 15-én Jimmy Wales és Larry Sanger útjára indították a Wikipediát, mely mára a legnagyobb online tudástárrá (a kritikusok szerint legjobb esetben is csak résztudás-tárrá) vált a világon. A méretét jellemzendő következzen néhány szám, illetve statisztika, honnan máshonnan, mint a Wikipedia saját magáról szóló szócikkéből:

  • bár eleinte kizárólag angol nyelven voltak elérhetők a szócikkek, hamar megjelentek az idegen nyelvű mutációk. Mára a Wikipedia 316 nyelven közöl cikkeket,
  • a legnagyobb szócikkgyűjtemény továbbra is angol nyelven érhető el, jelenleg mintegy 6,2 millió angol bejegyzést számlál a rendszer (a második legnagyobb szócikkmennyiség egyébként szebuanó nyelven íródott, a harmadik helyen a svéd nyelven írt cikkek állnak, és csak ezt követi a német nyelv a listán),
  • a teljes szócikkgyűjtemény 56 millió bejegyzésből áll, melyeket havonta átlagosan 1,7 milliárdan tekintenek meg,
  • a Wikipediának jelenleg körülbelül 320 ezer aktív felhasználója (ebből 280 ezer szerkesztő) és 1145 adminisztrátora van - mindegyikük ingyen végzi a munkáját.

A húszéves Wikipedia virtuális születésnapi bulijához itt lehet csatlakozni.

A K8s annyira meghatározó technológia, hogy kis túlzással szinte az összes IT-szakemberre nézve karrier-releváns.

a címlapról