Brutális roamingszámlát hoztak össze vándorsólymok
A sólymok a téli vándorlás során átruccantak Pakisztánba és Iránba is, ezzel nem várt költségekbe verve az őket megfigyelő orosz kutatócsoportot.
A vándorsólymok útját megfigyelni mobiltechnológiával különösen felemelő, ugyanakkor rendkívül költséges feladat lehet, legalábbis ez volt az egyik legfontosabb tanulság azon pár önkéntes számára, akik a novoszibirszki Vadállat Rehabilitációs Centrum részére gyűjtöttek adatokat a madarak útjáról. Mindehhez egy a sólymokra rögzített speciális transzmittert használtak, mely a koordinátákat SMS-ben küldte át a központnak.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Az adatgyűjtés mind elméletben, mind gyakorlatban nagyon jól működött egészen addig, míg néhány madár olyan területeken repült hetekig, ahol nem volt térerő (Közép-Ázsiában ez azért nem olyan nagy ritkaság), majd átrepült az iráni, netán a pakisztáni határon, ahol az addig felgyülemlett, lokációs adatokat tartalmazó rövid szöveges üzeneteket egyszerre elküldte az adóegység - 49 rubeles, azaz mintegy 230 forintos darabáron.
A téli kiruccanás egyes hónapjaiban így olyan magas összegű roamingszámla keletkezett, hogy a kutatók kénytelenek voltak az interneten keresztül gyűjtést szervezni, amin sikerült is 100 ezer rubelt, azaz csaknem félmillió forintot összekalapozni. Szerencsére időközben a madarak, vagyis a transzmitterek szolgáltatója, a Megafon méltányosságból elengedte a kutatók tartozását, és felajánlott a csapatnak egy olyan speciális tarifát, amelynél nem kell többé az iszonyúan magas roamingköltségek miatt aggódni.
A sólymok vándorlása egyébként mindenki számára nyomon követhető, ezen a térképes weboldalon.