Észtország aggódik a kínai kémkedés miatt, Csehország kevéssé
Észtország és Csehország a napokban egyaránt miniszteri szinten nyilatkozott a kínai hálózatieszköz-gyártók berendezéseinek használata által jelentett potenciális biztonsági fenyegetésről. Elég eltérőek az álláspontok, nem nehéz kitalálni, miért.
A Reuters címlapján ma egymás alatt olvasható a két hír, miszerint a) Csehország a német mintát követve nem fog semmilyen beszállítót diszkriminálni az 5G-s hálózatokra vonatkozóan, illetve b) Észtország osztja az USA aggodalmait az 5G-s hálózatok biztonsági sebezhetőségét illetően. A két kormányzati szintű álláspont közt zongorázni lehet a különbséget, egyben a két nyilatkozat kitűnően rávilágít arra, hogy a (kül)politika milyen szerepet játszik ugyanazon ügy megítélésében.
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.
Még akkor is, ha a két ország látszólag egy tőről fakad sok szempontból: Kis kelet-európai országok, mindkettő NATO- és EU-tag, szóval ugyanabba a katonai és államközösségbe tartoznak, mégis, van egy nagyon fontos különbség köztük - egyikük Oroszország szomszédja. Ez pedig már önmagában komoly táptalajt ad az amerikai-észt kapcsolatok ápolásához, de legalábbis Észtország számára soha nem volt még olyan fontos, hogy egy az USA-hoz hasonló erős szövetségest tudjon a háta mögött.
Aztán persze lehet, hogy végül az észt megközelítést igazolja majd a történelem, és ehhez még csak offenzíva sem kell majd.