:

Szerző: Gálffy Csaba

2016. március 5. 14:30

Elkezd adózni a Facebook az Egyesült Királyságban

Bevált a britek különadója, a "Google-adóként" becézett innovatív mechanizmus a Google után a Facebookot is rákényszerítette a normális adózási gyakorlatra. Meglepő, hogy nem terjed az új szabályozás.

Tényleg működik a brit "Google-adó", az adóoptimalizáló multikra kiszabott büntetőadó most a Facebookot kényszerítette arra, hogy az Egyesült Királyságban a normális társasági adót fizesse be. A cég bejelentette ugyanis, hogy a szigetországban keletkező bevételeinek túlnyomó részét és profitját áprilistól nem az ír leányvállalaton keresztül, hanem a Facebook UK-n keresztül könyveli el, és a társasági adót is ez az entitás fogja majd fizetni.

Az Egyesült Királyság a Facebook második legnagyobb bevételt generáló piaca az Egyesült Államok után, a cég azonban nevetséges összegű, 4327 brit fontnyi társasági adót fizetett be az országban. A cég adóoptimalizálása legendás, saját kimutatása szerint a nem-amerikai profit után a cég globálisan mindössze 4 százalékos társasági adót fizetett, ami nagyságrendekkel alacsonyabb a legtöbb fejlett ország adókulcsánál.

A brit kormány 2014 végén jelentette be, hogy egyoldalúan büntetőadót vezet be az olyan multinacionális vállalatokra, amelyek különböző kiskapuk használatával kerülik meg a helyi adószabályokat. Ezekre a cégekre a brit kincstár kimondottan magas, 25 százalékos büntetőadót határoz meg, amelynek adóalapja a feltételezett profit. A multi-különadó célja eltántorítani a cégeket az alternatív adómechanizmusoktól és visszaterelni azokat a rendes adózási folyamatok felé.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Ezt a célt úgy tűnik sikerült teljesíteni, korábban a Google jelentette be, hogy módosít a brit leányvállalat adózási gyakorlatán, most pedig a Facebook szánta rá magát hasonló döntésre. Ez azt jelenti, hogy e cégek egyik versenyelőnye eltűnik a helyi brit vállalatokkal szemben, és immár azonos szabályok szerint fizetnek majd adót.

A különadót az Ernst & Young korábban publikált elemzése innovatívnak nevezte - joggal. Az új szabályozás ugyanis a helyi adóhatóságot felhatalmazza, hogy megállapítsa a büntetőadó adóalapját, azt a nyereséget, amelyről "joggal feltételezhető", hogy kimentett profit. Erre egyébként van nemzetközi gyakorlat, és a számításnak vannak szabványos módszerei, így az adóhatóság (nyilván) nem bemondásra állapítja meg az adóalapot, hanem a leányvállalatok közötti transzferekből következtet ennek nagyságára.

Egyszerűsítve így néz ki az adóoptimalizálás folyamata

A különadó és a bejelentés kontextusa, hogy a Facebook és a legtöbb nagy amerikai vállalat (nem csak tech-cégek) adóparadicsomokba mentik ki az európai országokban gyűjtött profitot. E profit után sem a forrásországi, sem pedig az amerikai adót nem fizetik be a cégek, köszönhetően a nemzetközi adózási szabályok kiskapuinak. A részletekről már korábban szó volt, ám a lényeg, hogy a cégek a különböző leányvállalatok között utaztatják a pénzt, a Facebook például a kajmán-szigeteki leányvállalatában tartja a szellemi tulajdonát (például a márkanevet), ezt licenceli onnan az ír leányvállalat.

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról