Dobja a Mozilla a Firefox OS életképtelen stratégiáját
Teljesen átgyúrja a 2013-ban piacra dobott Firefox OS-hez kapcsolódó stratégiáját a Mozilla. Az irányváltásnak szervezeti átalakításokkal már egyértelmű jelét adta a cég, most pedig kiszivárgott egy belső tájékoztató, ami alapján lezárul egy sikertelen korszak. A rendkívül olcsó, de egyben kritikán aluli teljesítményt és felhasználói élményt kínáló készülékek helyett a Mozilla olyan eszközök fele mozdul el, amit az emberek szívesen használnának – akár jóval magasabb árszint mellett is.
Nem kellett túl sokat várni arra, hogy kiderüljün, a Mozilla milyen koncepció mentén tervezi tovább vinni a mobilos Firefox OS fejlesztését. Néhány héttel azt követően, hogy a cég bejelentette, két év után távozik Rick Fant mobilfejlesztésekért felelős alelnök, a CNET megszerzett egy belső tájékoztató levelet, melyben a Mozilla vezérigazgatója, Chris Beard ismerteti a mobil operációs rendszer jövőjére vonatkozó terveket – az új stratégia a hangzatos Ignite (begyújt, lángra kap) nevet kapta.
Az email alapján a Mozilla gyakorlatilag teljes kudarcnak ítélte meg az eddigi irányt, és radikális lépéseket tesz azért, hogy megpróbáljon új lendületet adni a Firefox OS-nek. A butatelefonok szintjére belőtt ár – 25 dollár, jelenlegi árfolyamon mintegy hétezer forint – nem volt elég ahhoz, hogy valós igényt és keresletet generáljon a néhány Firefox OS-es modell iránt a célpiacként meghatározott fejlődő országokban. Ezekben a régiókban ugyanis az okostelefonok sok felhasználó esetében nem csak első, de elsődleges “számítógépüknek” is minősülnek, és ilyen szerepkör betöltésére a jelenleg elérhető Firefox OS-es készülékek teljesen alkalmatlannak bizonyultak.
Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.
Arról nem is beszélve, hogy néhány tíz dollárral drágábban egy androidos (de a Microsoft brute force mobilpiaci stratégiájának köszönhetően akár windowsos) okostelefon nem csak jobb teljesítményt, gördülékenyebb felhasználói élményt és több funkciót, de hatalmas app-ökoszisztémát is kínál. A Mozilla stratégiája a kezdetektől fogva kudarcra volt ítélve, mert a cég egyszerűen alábecsülte a normális mindennapi használhatóság és túlbecsülte az árérzékenység fontosságát.
Az Ignite keretében a cég inkább a “meggyőző” funkciókat fogja előtérbe helyezni, hogy olyan Firefox OS-es készülékek kerülhessenek a piacra, amelyek vonzó alternatívát jelenthetnek a nagy platformokkal szemben - áll a belső tájékoztatóban.
Ez viszont legalább ugyanannyira, vagy még nehezebb lesz, mint a radikális árszintbeli megkülönböztetés, ugyanis a nagyobb platformok, ökoszisztémák mára gyakorlatilag behozhatatlan előnyre tettek szert. Ha pedig a termékdifferenciálás hangsúlya erre a területre tevődik át, a Mozillának olyasmi(ke)t kell nyújtania, ami egyedi és hasznos – mindezt úgy, hogy azért az árszint sem száll el, hiszen az nyilvánvaló, hogy a közép és felső kategóriában semmi keresnivalója a Firefox OS-nek.
A nyíltság, a platformfüggetlen webes szolgáltatások pedig közben egyre kevésbé vonzóak a milliárdos telepített bázissal rendelkező iOS és Android platformokra fejlesztők számára, ahogy ma már ezen két platform felhasználói is egyre ritkábban futnak bele a korlátokba, kevés kivételtől eltekintve a legtöbb app vagy szolgáltatás hosszú távon mellőzi az exkluzivitást. (Persze a Windows Phone és a BlackBerry 10 felhasználóinak erről bizonyára markánsan más a véleményük.)
Azért, hogy az ökoszisztéma terén tátongó hiányosságait valahogy pótolja, a Mozilla tervei szerint a Firefox OS a jövőben bizonyos androidos alkalmazások futtatását is lehetővé fogja tenni – nem a Play Store teljes kínálatáét, hanem a legfontosabb hiánycikknek ítélt appokét. Beard a levélben azt írja, ezzel nem vész el a webes fókusz, a nyíltság, a platformfüggetlenség továbbra is kiemelten fontos tényező lesz, viszont a Mozillának jelenleg muszáj engednie elveiből, hogy betömje a lyukakat a felhasználói elvárások és saját kínálata között. A megoldás műszaki részleteiről egyelőre semmilyen részlet nem szivárgott ki.
Az emailből az is kitűnik, hogy a szintén Ignite nevet viselő új Firefox OS buildek az eddiginél hatékonyabb offline használatot tesz majd lehetővé, más, internetkapcsolattal rendelkező eszközöket is támogatni fog (Vajon ez egy mozillás IoT-kezdeményezésre utal?), és a szoftverfrissítések terén is javulást ígér a Mozilla. A cég a fejlesztésben – a Microsofthoz hasonlóan – a jövőben jobban szeretne támaszkodni a visszajelzésekre, ezért direktben elérhetővé fogja tenni a technikai előzeteseket unlockolt androidos készülékekre.