Steam-profilokból épít statisztikát a SteamSpy
Hétvégén indult a még csak alfa állapotban működő SteamSpy statisztikai szolgáltatás, amely naponta készít friss kimutatásokat a Steam ökoszisztémájáról. Az ötlet nem teljesen új, az Ars Technica magazin Steam Gauge nevű projektje szolgált alapötletként.
Elenyésző számban lelhetők fel olyan nyilvános statisztikák, amelyek átfogó képet tudnának adni egy-egy PC-s játék valódi népszerűségéről - ezen belül is speciális kört képeznek a Steam felhasználói és azok fogyasztási szokásai. A Valve szolgáltatása a legerőteljesebb platformnak számít a PC játékosok körében, és ugyan több meghatározó cím sem érhető el rá (lásd EA Origin), ennek ellenére beszédes képet nyújt a PC-sek körében népszerű címekről - az eladott darabszámnál sokkal fontosabb játékidőt is alapul véve. A Steam saját, napi statisztikai összegzése csak azt mutatja meg, hogy hány felhasználó használja a szolgáltatás 100 legnépszerűbb játékát, és nem biztosítja a lehetőséget az összetettebb keresésre - így műfajokra, országok szerinti listákra, pénzügyi kimutatásokra nincs lehetőség keresni. Ennek hiányát próbálja betölteni a frissen elindult SteamSpy, ami a Steam API-jával kinyerhető adatok alapján elemez és értékel. Az alapötletet az Ars Technica Steam Gauge kimutatása adta.
Meglepően pontos is tud lenni
A SteamSpy ugyanazon a mintavételi eljáráson alapul, mint a Steam Gauge, a platform Web API-ján keresztül a felhasználók nyilvános profiljaiból gyűjti be egy keresőrobot az adatokat. Ezeken a nyilvános profilokon bárki számára látható, hogy milyen játékok vannak a felhasználó könyvtárában, és azokkal mennyi időt töltött el. Az utóbbi szám különösen fontos, mivel a letöltések száma nem jelenti azt, hogy a játék népszerű is, a játékban eltöltött idő minőségileg magasabb szintű és relevánsabb adatot szolgáltat arról, hogy mennyire elkötelezettek a játékosok egy-egy cím iránt. A SteamSpy letisztult kezelőfelületén több szempont alapján listázhatók az eredmények, így ország, kiadó, műfaj, kiadási dátum szerint is, és lehetőség van historikus pénzügyi statisztika megjelenítésére is. A szolgáltatás a nap minden percében gyűjti az adatokat, és a frissített kimutatások naponta egyszer, éjszaka kerülnek ki az oldalra.
A Steam egyedi azonosítói alapján mintegy 172 millió főből álló, folyamatosan bővülő felhasználói bázist feltételez a Steam Gauge. Ennyi profil átfésülése kellene a tényleg átfogó kép megalkotásához, ám ehhez hatalmas erőforrás szükségeltetik. A Steam Gouge algoritmusa jelenleg napi 100 ezer oldal átfésülésére képes, ezekből viszont csak 80-90 ezer tartalmaz használható információt - a privát profillal rendelkező felhasználókat nem tudja vizsgálni a rendszer.
A statisztikai adatok hibahatárának alacsonyan tartásához a véletlen kiválasztás módszerét alkalmazzák. Az eredmények eddig meglepően pontosnak bizonyultak: a DayZ fejlesztői bejelentették a játék 1,7 milliomodik eladott példányát, a Steam Gauge 1,76 milliót számolt a rendelkezésére álló adatok alapján.
Az ingyenes hétvége hatása
Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod
Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.