:

Szerző: Bodnár Ádám

2014. július 11. 10:08

Nagy átalakulás küszöbén a Microsoft

Az elnök-vezérigazgató nyílt levele alapján a Microsoft a jövőben sokkal inkább a vállalatokra fókuszál, alkalmazásai és szolgáltatásai keresztplatformosak lesznek és a szervezet is átalakul annak érdekében, hogy felgyorsuljanak a fejlesztések.

Újabb átalakítás következik a Microsoftnál, derül ki abból a nyilvános levélből, amelyet Satya Nadella, a vállalat év elején kinevezett elnök-vezérigazgatója küldött a cég dolgozóinak. Nadella láthatóan nem kíván gyökeresen eltérni a korábban kialakított stratégiától, nagy hangsúlyt helyez ugyanakkor a végrehajtásra.

Átszervezések és elbocsátások jöhetnek

A Microsoftnál a történéseket szorosan követők szerint a tegnap kiadott levél egy nagyszabású leépítés előszele is lehet - a dokumentumban Nadella erről konkrétan nem tesz említést, arról viszont sokat ír, hogy a vállalatnál fel kell gyorsítani a döntési folyamatokat és "laposabbá" kell tenni a szervezetet. A céget jól ismerő források szerint a Microsoftot régóta fékezi a túlságosan nagyra hízott középvezetői réteg, amely lelassítja a döntéseket és politikai csaták eszközéül használja fel akár a legígéretesebb innovációkat is.

Július 22-én hozza nyilvánosságra a júniusban véget ért pénzügyi negyedév és 2014-es pénzügyi év eredményeit a Microsoft és az elnök-vezérigazgató ekkor beszél majd részletesebben arról, milyen változásokat hoz a közeljövő. "Július során a Senior Leadership Teammel közösen további részleteket osztunk meg arról, milyen fejlesztési és szervezeti változásokat látunk szükségesnek" - írja Nadella. A Nokia mobilgyártó tevékenységének beolvasztásával több tízezer fővel hízott a Microsoft alkalmazottainak száma, itt a legvalószínűbbek a leépítések, de feltehetően az egész szervezetre kiterjedően lesznek változások.

Nincs többé "devices and services"

A levél jórészt nem a szervezeti változásokról szól azonban, hanem azt próbálja leírni, hogyan képzeli el a Microsoft jövőjét az új vezető. "A Microsoftot azzal a meggyőződéssel alapították, hogy a technológia lehetőséget teremt az emberek és szervezetek számára, hogy kifejezzék és elérjék az álmaikat azáltal, hogy minden asztalra és minden otthonba PC kerül" - írja Nadella. "Újabban úgy jellemeztük magunkat, mint egy 'devices and services' cég. Bár ez a leírás segített elkezdeni az átalakulásunkat, a stratégiánk finomításra szorul. A Microsoft mélyen belül egy 'productivity és platform" vállalat a mobilos és cloudos világban. Újra fogjuk értelmezni a produktivitást, hogy a világ minden embere és szervezete számára lehetővé tegyük, hogy még többet tegyen és még többet érjen el."

A korábban Steve Ballmer által artikulált "devices and services" stratégia szilárdan magában hordozta azt, hogy a Microsoft készülékgyártóként kíván jelen lenni a piacon - ennek jegyében mutatkozott be például a Surface termékcsalád és a cég ennek mentén vásárolta fel 2013 őszén a Nokia mobilgyártó üzletágát, hogy belépjen az okostelefonok területére. Nadella megfogalmazása ("cloud-first, mobile-first") a saját készülékgyártást nem tartalmazza ilyen expliciten és a Microsoft közelmúltbeli lépései arra engednek következtetni, a cég alaposan át fogja gondolni a saját eszközgyártást, mivel egyre kevesebb lehetőség látszik a számára a kitörésre ezeken a piacokon.

A most írt levélben is elég kevés szó esik a hardvergyártásról, és Nadella szavaiból nagyon erősen kiviláglik az, hogy a Microsoft a Windowst egy vállalati platformként képzeli el. "A Windows kliens operációs rendszerünk és a saját hardverek új szintet állítanak majd fel a termelékenység területén. [...] A befektetéseink révén a Windows lesz a legbiztonságosabb, legjobban menedzselhető és legsokoldalúbb operációs rendszer a modern munkaerő és IT számára." A saját hardvereket a vállalat leginkább a piac jövőjét meghatározó eszközként látja, egyfajta iránymutató, kategóriateremtő eszközökként, amelyek a többi hardvergyártó termékei iránti keresletet is gerjesztik "Ez azt jelenti, időről időre új kategóriákat hozunk létre, mint ahogy azt a Surface-szel tettük."

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod

Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Machine recruiting: nem biztos, hogy szeretni fogod Az AI visszafordíthatatlanul beépült a toborzás folyamatába.

Nadella kimondja azt is, a Microsoft a "digital work and life experiences" alkalmazásait és szolgáltatásait a versenytárs platformokra is el fogja készíteni, így ha az emberek egyik eszközről a másikra váltanak, vihetik magukkal a szolgáltatásokat és a létrehozott tartalmakat is. "Az emberek, nem pedig az eszközök lesznek a középpontban" - írja a cégvezető, feketén-fehéren beismerve azt, hogy egy felhasználó megtartásában az operációs rendszer helyett egyre inkább a használt szoftverek és a szolgáltatások számítanak egy olyan világban, amikor amúgy is több eszközt használ valaki és ezek között a váltás a cloudos háttér miatt elég könnyű.

Vállalati Microsoft születik?

Egy másik olvasata ennek a levélnek, hogy a Microsoft sokkal "vállalatibb" irányban képzeli el a jövőt - a szövegben a fogyasztók csak mint "kettős felhasználó" jelennek meg, akik a technológiát a munkájuk támogatása mellett privát célokra is használják. A redmondi cég az Apple és kisebb részben a Google hatására kezdett egy vállalati fókuszú cégből konzumerorientált irányba fordulni az ezredforduló után, termékei fejlesztésében egyre nagyobb hangsúlyt kaptak a lakossági felhasználók számára fontos képességek - bizonyos termékeket pedig teljesen ezek határoztak meg (pl. Windows Phone).

A stratégia azonban nem jött be, a Microsoft nem tudott elég gyorsan reagálni a fogyasztói piac változásaira, a nagyszabású újításai közül pedig számos nem találkozott a felhasználók igényeivel. Nadella levele egyfajta visszavonulásként is felfogható, a cég inkább a magas profittal eladható vállalati megoldásokra fókuszál majd a levél alapján, ahelyett, hogy a gyorsan változó lakossági piacon sokszor ingyenes megoldások ellen versenyezne. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a vállalati termékek számos olyan képességgel fognak bővülni, amelyek otthoni környezetben is használhatók, a Microsoft azonban úgy építi meg őket, hogy szigorúan elválasztható legyen a munka és a magánélet..

Szervezeti változások

Nadella levelében azt ígéri a mintegy százezer fős Microsoft-csapatnak, a fejlesztési folyamatokat úgy alakítják át, hogy azok sokkal fókuszáltabbak és gyorsabbak legyenek, adatokból táplálkozzanak a döntések és mindig a minőség legyen a fő szempont. "Sokkal hatékonyabban fogjuk megjósolni és megérteni, mire van szüksége a vásárlóinknak és gyorsabban alkalmazkodunk majd a piacról érkező információkhoz. Áramvonalasítjuk a fejlesztési folyamatokat és csökkentjük a dolgok elvégzéséhez szükséges időt és energiát."

A cégvezér szerint a jövő Microsoftjánál kevesebb lesz a folyamat, azok viszont fókuszáltabbak és mérhetők lesznek. "Kevesebb embert vesz majd részt a döntésekben és nagyobb hangsúly kerül majd az elszámoltathatóságra. [...] Végül, minden csapatnak a Microsoftnál módot kell találnia arra, hogy egyszerűbben és gyorsabban, hatékonyabban mozogjon. Fel fogjuk gyorsítani az információk és ötletek áramlását azzal, hogy "laposabbá" tesszük a céget és hatékonyabb üzleti folyamatokat eszelünk ki. A kulturális változás azt jelenti, másképp fogunk dolgozni."

Eleged van az eltérő környezetekből és az inkonzisztens build eredményekből? Frusztrál, hogy órákat kell töltened új fejlesztői környezetek beállításával? Többek között erről is szó lesz az AWS hazai online meetup-sorozatának ötödik, december 12-i állomásán.

a címlapról